Romen Diyojen Kimdir? Malazgirt Savaşı’nın Yenilen Hükümdarının Hayatı

0

Malazgirt Savaşı’nda yenilen Bizans imparatorlarından Romen Diyojen (Romanos IV Diogenes) kimdir, hayatı ve dönemi hakkında bilgi.

Romen Diyojen

Advertisement

Romen Diyojen

Fırsatçılık, hırs, entrikalar – bunlar büyük imparatorlukların mahkemelerinde her zaman mevcut olan yönlerdi. Hükümdarlar, oyunun bu kurallarına uyarak iktidara geldiler ve çoğu zaman onların çöküşünün nedeni de onlar oldu. Romanos IV Diogenes, MS 1068’den 1071’e kadar Bizans imparatoruydu. Saygın ve yetenekli bir lider olmaya çalıştı. Ancak hayatı ve saltanatı dış güçler tarafından sürekli olarak engellendi ve kısa kuralının üzücü bir sonuca varmasına neden oldu. Kaderi ve haksız ifadesi, Bizans’ın itibarını lekeleyecek ve sonraki nesiller boyunca onu rahatsız edecekti. Aşağıda, geniş bir imparatorluğa liderlik etmek için elinden gelenin en iyisini yapan Romanos IV Diogenes’in hikayesi anlatılıyor. Ama yeterli miydi.

Romen Diyojen; Bizans imparatorudur. Doğum yeri ve tarihi bilinmemektedir. 1072 yılında İstanbul’da ölmüştür. Hükümdarlık dönemi: 1068-1071.

Ordu kademelerinde yükselerek kendini kanıtladı. X. Konstantinos’un (1059-1067) ölümünden sonra geride kalan üç oğlunun çocuk yaşta olmaları nedeniyle naipliği ele alan İmparatoriçe Eudokia, Romen Diyojen ile evlenerek imparator olmasını sağladı.

Kısaca Hayatı

IV. Romanus olarak da bilinen Romanos IV Diogenes, Bizans imparatoru olarak taç giydi ve 1068’den 1071’e kadar hüküm sürdü. Bizans askeri aristokrasisinin bir üyesiydi ve dul imparatoriçe Eudokia Makrembolitissa ile evlendiğinde İmparator oldu. Ordularının gerilemesini ve Türk ordusunun Bizans İmparatorluğu’na saldırmasını engellemeye çalıştı. 1071’de Malazgirt Savaşı’nda yakalandı ve ordusu yenildi. Hâlâ bir mahkum iken, imparator olarak değiştirildi. Serbest bırakıldıktan sonra, Dukas ailesinin üyeleri tarafından hızla yenildi ve gözaltına alındı. 1072’de kör edildi ve yaralarından dolayı öldüğü bir manastıra gönderildi.

Advertisement
Romen Diyojen

Kaynak: commons.wikimedia.org

IV. Romanos Bizans Ordusu’na fazla güvenmediğinden, Peçenekler, Normanlar ve Franklardan ücretli askerlerle orduyu güçlendirdi ve doğuya hareket etti. 1068 ve 1069’da Selçuklulara karşı bazı başarılar kazandıysa da, 19 Ağustos 1071’de Alpaslan komutasındaki Selçuklu Ordusu ile yaptığı Malazgirt Savaşında büyük bir yenilgi aldı ve kendisi de tutsak düştüyse de bir süre sonra serbest bırakıldı.

Bu arada Bizans muhalefet cephesi Malazgirt yenilgisinin ardından onu imparatorluktan indirdiğini, yerine de VII. Mikhael’i (1071-1078) tahta geçirdiğini duyurdu. IV. Romanos (Romen Diyojen) özgürlüğüne kavuştuktan sonra İstanbul’a dönerken gözlerine mil çekilerek kör edildi. Yaraların etkisiyle hapsedildiği Kınalıada’da öldü.

Romen Diyojen Türklere Anadolu kapısını açan Malazgirt Savaşında Bizans ordularının başında olduğundan Türk tarihinde belki de en bilinen Bizans İmparatorudur.


Yorum yapılmamış

Leave A Reply