Romeo ve Juliet Kısa Özeti ve Hakkında Bilgi

0

Romeo ve Juliet kimdir? Romeo ve Juliet oyununun kısaca özeti, oyun hakkında analiz, oyunun tarihçesi, yazarı hakkında bilgi.

Romeo ve Juliet Kısa Özeti ve Hakkında Bilgi

Romeo ve Juliet; Batı edebiyatında çok işlenmiş acıklı bir aşk macerasının kahramanlarıdır. Doğu edebiyatında “Leylâ ile Mecnun” hikâyesinin kahramanları gibi dünyaya ün salmışlardır.

Advertisement

Romeo ve Juliet

Özet;

Hikâyeye göre, Montecchi ve Cappelletti adında (sonradan İngilizleştirilerek Montagus ve Capulets adını almış) Veronalı iki aile vardı. Bunlar, biri papa taraflısı, biri de Germen asıllı Roma imparatoru taraflısı olmak üzere, siyasi görüş bakımından iki ayrı inançta aileydiler. Bu siyasi ayrılık, iki aile arasına kan dâvası gibi kinli bir düşmanlık sokmuştu. Montagular’ın Romeo adında bir oğulları vardı. Gayet yakışıklı ve duygulu bir delikanlıydı. Bir gün Capuletler’in kızı Giulietta (Juliet) ile tanışır. İki genç birbirlerine derhal âşık olurlar. Aileleri evlenmelerine izin vermeyeceği için, anlayışlı bir rahibin yardımıyla gizlice nikâhlanırlarsa da, birleşmeleri kısmet olmaz: Birlikte kaçabilmek için bir hile bulmuşlardır: Juliet kendisini ölü gibi gösteren bir ilâç içer, gömülür. İlâcın etkisini gidermek için Romeo vaktinde yetişemediğinden gerçekten ölür. Romeo da onun mezarı başında kendi canına kıyar. Verona’da bugün turistlere iki sevgilinin mezarı olarak bir yeraltı türbesi gösterilir.

Hakkında Bilgi

Bu aşk hikâyesinden ilk önce Dante, “La Divinâ Comedia”nın “II Purtagori” (Araf) bölümündeki altıncı şarkıda bahsetmiş, olayı ilk defa hikâye şeklinde 1524 yılına doğru Vicentini Luigi Da Porto kaleme almıştır. Manzum halde ilk yazan da, Clizia Da Veronese takma adını kullanan bir şairdir. Hikâyeyi 1554’te Matteo Bandello, 1562’de İngilizce olarak Arthur Brooke yeniden nazım diliyle yazdılar. Bu sonuncusu, belki de Shakespeare’e kaynak olmuştur.

Shakespeare, bu konuyu, biraz değiştirerek beş perdelik bir trajedi halinde yazmıştır. “Romeo and Juliet” adındaki, bu dünyaca ünlü eserde Romeo, Juliet’in bir yeğenini düelloda öldürür. Verona Prensi Romeo’yu sürgüne yollar. Juliet de, nefret ettiği bir adamla evlenmemek için, kendini öldürmek üzere, bir ilâç içer. Romeo yetişir, onu öldü sanır, şiddetli bir zehir içer. Juliet kendine gelip de Romeo’nun öldüğünü, kendisinin ise sağ kaldığını görünce, Romeo’nun hançeriyle kendini öldürür.

Advertisement

“Romeo ile Juliet” trajedisi Charles Gounod tarafından beş perdelik bir opera haline getirilmiştir. Steilbet, Zingarelli, Vacci, Bellini, Marki d’lvry gibi besteciler de konuyu opera haline koymuşlar, Berlioz da bir sahne senfonisi şeklinde yazmıştır. Delacroix, Jalabert, Boulanger, Goldschmidtt, Colin gibi ressamlar da, bu konuyu işleyerek, tablolar meydana getirmişlerdir. Ünlü İngiliz aktörü Leslie Howard’la Norma Shearer de, bir filmde Romeo ile Juliet’i perdede canlandırmışlardır.


Leave A Reply