Romeo ve Juliet Özeti, Konusu, Hakkında Bilgi, William Shakespeare

0
Advertisement

Romeo ve Juliet kimdir? Romeo ve Juliet oyununun kısaca özeti, oyun hakkında analiz, oyunun tarihçesi, yazarı hakkında bilgi.

Romeo ve Juliet Kısa Özeti ve Hakkında Bilgi

Romeo ve Juliet; Batı edebiyatında çok işlenmiş acıklı bir aşk macerasının kahramanlarıdır. Doğu edebiyatında “Leylâ ile Mecnun” hikâyesinin kahramanları gibi dünyaya ün salmışlardır.

Hikâyeye göre, Montecchi ve Cappelletti adında (sonradan İngilizleştirilerek Montagus ve Capulets adını almış) Veronalı iki aile vardı. Bunlar, biri papa taraflısı, biri de Germen asıllı Roma imparatoru taraflısı olmak üzere, siyasi görüş bakımından iki ayrı inançta aileydiler. Bu siyasi ayrılık, iki aile arasına kan dâvası gibi kinli bir düşmanlık sokmuştu. Montagular’ın Romeo adında bir oğulları vardı. Gayet yakışıklı ve duygulu bir delikanlıydı. Bir gün Capuletler’in kızı Giulietta (Juliet) ile tanışır. İki genç birbirlerine derhal âşık olurlar. Aileleri evlenmelerine izin vermeyeceği için, anlayışlı bir rahibin yardımıyla gizlice nikâhlanırlarsa da, birleşmeleri kısmet olmaz: Birlikte kaçabilmek için bir hile bulmuşlardır: Juliet kendisini ölü gibi gösteren bir ilâç içer, gömülür. İlâcın etkisini gidermek için Romeo vaktinde yetişemediğinden gerçekten ölür. Romeo da onun mezarı başında kendi canına kıyar. Verona’da bugün turistlere iki sevgilinin mezarı olarak bir yeraltı türbesi gösterilir.

Romeo ve Juliet

Özet;

Oyun, İtalya’nın Verona kentindeki iki prestijli aile olan Capuletler ve Montague’ler arasındaki büyük bir kavgayla başlar. Bu aileler bir süredir savaşıyorlar ve Prens bir sonraki halk kavgasının ölümle cezalandırılacağını ilan ediyor. Dövüş bittiğinde, Romeo’nun kuzeni Benvolio onu neşelendirmeye çalışır. Romeo, Rosaline adında bir kadına aşık olduğunu, ancak kadının iffetli bir hayat yaşamayı seçtiğini açıklar. Romeo ve Benvolio yanlışlıkla düşmanlarının partisine davet edilirler; Benvolio, Romeo’yu gitmeye ikna eder.

Partide Romeo, Juliet adında genç bir kadınla göz göze gelirler. Bir anda aşık olurlar ama ailelerinin can düşmanı olduğunun farkında değildirler. Birbirlerinin kimliklerini anladıklarında yıkılırlar, ancak hissettiklerine engel olamazlar. Partiden sonra Romeo, Juliet’in bahçesine gizlice girer ve ona aşkını ilan eder. Duygularına karşılık verir ve ikisi evlenmeye karar verir. Ertesi gün, Romeo ve Juliet, Rahip Lawrence tarafından evlenir; Juliet’in Hemşiresi ve Romeo’nun sadık hizmetkarı Balthasar’ın tanık olduğu bir olaydır. O gece Juliet’in odasında buluşmayı planlarlar.

Advertisement

Romeo, en iyi arkadaşı Mercutio’yu ve kuzeni Benvolio’yu ziyaret eder, ancak morali bozulur. Juliet’in kuzeni Tybalt, Romeo ile kısa sürede Mercutio ile düelloya dönüşen sözlü bir tartışmaya başlar. Romeo dövüşü durdurmaya çalışır ama çok geçtir: Tybalt Mercutio’yu öldürür. Öfkeli Romeo, Tybalt’ı öldürerek misilleme yapar. Romeo, eylemlerinin sonuçlarını anlayınca, Rahip Lawrence’ın hücresine saklanır.

Rahip Lawrence, Romeo’ya Verona’dan sürgün edildiğini ve kalırsa öldürüleceğini bildirir. Rahip, Romeo’nun geceyi Juliet ile geçirmesini ve ardından sabah Mantua’ya gitmesini önerir. Romeo’ya Capulet ve Montague anlaşmazlığını çözmeye çalışacağını ve böylece Romeo’nun daha sonra birleşik bir aileye dönebileceğini söyler. Romeo onun tavsiyesini alır ve Verona’dan kaçmadan önce Juliet’le bir gece geçirir.

Juliet’in kızının Romeo ile olan gizli evliliğinden tamamen habersiz olan annesi, Juliet’e birkaç gün içinde Paris adında bir adamla evleneceğini bildirir. Juliet reddeder. Ailesi ona Paris ile evlenmesi gerektiğini söyler ve Hemşire de onlarla aynı fikirdedir. Juliet, Rahip Lawrence’tan tavsiye ister ve Paris ile evlenmektense ölmeyi tercih edeceğini söyler. Fr. Lawrence, Juliet’e onu ölü gibi gösterecek bir iksir verir ve onu düğünden önceki gece almasını söyler. Romeo’ya haber göndereceğine söz verir – iki sevgilinin Capulet kasasında yeniden bir araya gelmesini ister.

Juliet iksiri içer ve hemen Romeo’ya söyleyen Balthasar da dahil olmak üzere herkes onun öldüğünü varsayar. Rahip Lawrence’ın mektubu Romeo’ya ulaşamaz, bu yüzden karısının öldüğünü varsayar. Juliet’in mezarına koşar ve derin bir keder içinde bir şişe zehir içer. Birkaç dakika sonra, Juliet uyanır ve Romeo’yu ölü bulur ve kederinden kendini öldürür. Aileler neler olduğunu öğrendiğinde, sonunda amansız kan davasına son verirler. Böylece gençlerin ölümleri aileleri bir araya getiriyor.

Romeo ve Juliet, edebi anlamda gerçek bir trajedidir, çünkü aileler davranışlarını düzeltmek için yeterli öz bilgi edinirler, ancak durumu kurtarmak için çok geç olmadan.

romeo juliet

Advertisement

Hakkında Bilgi

Bu aşk hikâyesinden ilk önce Dante, “La Divinâ Comedia”nın “II Purtagori” (Araf) bölümündeki altıncı şarkıda bahsetmiş, olayı ilk defa hikâye şeklinde 1524 yılına doğru Vicentini Luigi Da Porto kaleme almıştır. Manzum halde ilk yazan da, Clizia Da Veronese takma adını kullanan bir şairdir. Hikâyeyi 1554’te Matteo Bandello, 1562’de İngilizce olarak Arthur Brooke yeniden nazım diliyle yazdılar. Bu sonuncusu, belki de Shakespeare’e kaynak olmuştur.

Shakespeare, bu konuyu, biraz değiştirerek beş perdelik bir trajedi halinde yazmıştır. “Romeo and Juliet” adındaki, bu dünyaca ünlü eserde Romeo, Juliet’in bir yeğenini düelloda öldürür. Verona Prensi Romeo’yu sürgüne yollar. Juliet de, nefret ettiği bir adamla evlenmemek için, kendini öldürmek üzere, bir ilâç içer. Romeo yetişir, onu öldü sanır, şiddetli bir zehir içer. Juliet kendine gelip de Romeo’nun öldüğünü, kendisinin ise sağ kaldığını görünce, Romeo’nun hançeriyle kendini öldürür.

“Romeo ile Juliet” trajedisi Charles Gounod tarafından beş perdelik bir opera haline getirilmiştir. Steilbet, Zingarelli, Vacci, Bellini, Marki d’lvry gibi besteciler de konuyu opera haline koymuşlar, Berlioz da bir sahne senfonisi şeklinde yazmıştır. Delacroix, Jalabert, Boulanger, Goldschmidtt, Colin gibi ressamlar da, bu konuyu işleyerek, tablolar meydana getirmişlerdir. Ünlü İngiliz aktörü Leslie Howard’la Norma Shearer de, bir filmde Romeo ile Juliet’i perdede canlandırmışlardır.


Leave A Reply