Röntgencilik Bir Hastalık Mıdır? Voyöristik Bozukluk Nedir? Nedenleri

0

Röntgencilik (Voyörizm) nedir, bir hastalık mıdır? Voyöristik Bozukluk nedenleri ve belirtileri nelerdir, tedavisi nasıldır, ne zaman bir bozukluk halini alır?

röntgencilik

Voyörizm, bir kişinin başka bir kişiyi çıplak, soyunur veya cinsel aktivite esnasında gizlice izlerken cinsel uyarılma yaşadığı zamandır. Bununla birlikte, röntgencilikle uğraşan herkeste röntgencilik bozukluğu yani Voyörizm yoktur. Bozukluk tanısı koymak için, bireyin röntgenci fantezileri veya davranışları, kendilerine veya başkalarına sıkıntı veya zarar vermelidir.

Voyöristik Bozukluk Tanımı, Röntgencilik Farkı

Voyöristik Bozukluk yaşayan kişiler, çıplaklık ve cinsel ilişkiler gibi özel ve samimi anlarda başkalarını gözleyerek, casusluk yaparak cinsel uyarılmaya ulaşırlar. Bu dürtü asla bir fantezinin ötesinde gelişmeyebilir.

Aslında, cinsel durumlarda başkalarını izlemeye ilgi duyulması oldukça yaygındır ve anormal kabul edilmez. Bu arzu genellikle ergenlik veya genç erişkinlik döneminde başlar. Çocukluk veya ergenlikte röntgenciliğe ilgi nadiren patolojik olarak kabul edilir, çünkü insan vücudu ve cinsel durumlar hakkındaki merak normal gelişimin bir yönüdür.

Ancak, 18 yaşın üzerindeki bazı röntgenciler, Voyöristik bozukluğu geliştirebilir. Voyörizm paraphilic bir bozukluk olarak kabul edilir. Paraphilic bozukluklar, sıkıntıların cinsel istek veya dürtülerden kaynaklandığı bir dizi durumdur. Voyöristik bozukluğu olan kişiler, casusluk yapma dürtülerini kontrol edemeyebilir ve bu, röntgenci hayatının kişisel ilişkileri veya profesyonel rolleri gibi önemli alanlarında sıkıntı veya işlev bozukluğuna yol açabilir. Erkeklerin yaklaşık % 12’sinin ve kadınların % 4’ünün Voyöristik bozukluğu olduğu tahmin edilmektedir, ancak bozukluğa sahip çoğu insan tedavi istemediğinden tamamen doğru istatistikler oluşturmak imkansızdır.

Voyöristik Bozukluk Tanısı

Voyöristik bozukluğu teşhis etmek için kriterler şunlardır:

  • Birey, ev ya da tuvalet gibi makul bir mahremiyet beklentisi olan yerlerde rızası olmadan, bir bireyin çıplaklığını yada cinsel aktivite eylemini seyretme, tekrarlayan, yoğun cinsel uyarılma yaşar.
  • Bireyin röntgenci fantezileri veya eylemleri suçluluk, utanç veya yalnızlık gibi ciddi sıkıntılara yol açar veya kişinin hayatının önemli bir bölümünü bozar.
  • Birey bu fantezileri yaşamış ya da en az altı aydır bu davranışlarda bulunmuştur.

Röntgencilik bozukluğunun zaman içinde tutarlı olup olmadığı belirsizdir. Uzmanlar, durumun teşhisine yol açan semptomların, tedavi ile birlikte veya tedavisiz, değişen seviyelerde ve sıklıkta, değiştiğini ileri sürmektedir. Sonuç olarak, uzmanlar aynı bireydeki Voyöristik bozukluğunun farklı yaşlarda farklı görüneceğine inanmaktadır.

Voyöristik Bozukluğunun Nedenleri

Röntgenci bozukluğun spesifik nedenleri bilinmemektedir, ancak bu duruma eşlik eden bazı risk faktörleri tanımlanmıştır. Bunlar uyuşturucu veya alkol kullanımı, çocukluk döneminde cinsel istismar ve cinsel bağımlılık içerebilir. Bu risk faktörleri ile röntgencilik arasındaki ilişki hala belirsizdir.

Voyöristik Bozukluğun Tedavisi

Röntgencilik bozukluğu tedavi edilebilir, ancak röntgencilik bozukluğu olan insanlar yardıma ihtiyaç duyduklarını fark etmekte zorluk çekerler. Bu nedenle, tedavi genellikle bir ebeveyn veya yasal otorite tarafından önerilir. Tedavi konuşma terapisini, destek gruplarını veya ilaçları içerebilir.

Terapistler dürtü kontrolü geliştirmek için voyöristik bozukluğu olan bir bireyle birlikte çalışarak kendilerini başkalarına casusluk yapmasını engelleyebilirler. Terapistler ayrıca, hastaların cinsel dürtüleri için daha sağlıklı yerler bulmalarına ve röntgencilikle meşgul olma arzularını tetikleyebilecek yerleri belirlemelerine ve bunlardan kaçınmalarına yardımcı olacaktır.

Birey ayrıca beyindeki kimyasalların yeniden hizalanmasına yardımcı olabilecek ve dürtüsel davranışta bir azalmaya yol açabilecek antidepresanlar alabilir. Bu tedavi seçenekleri işe yaramazsa ve bireyin durumu şiddetliyse, kişinin cinsel dürtüsünü baskılayan anti-androjenik ilaçlar bazen voyöristik bozukluğu tedavi etmek için kullanılır.


Leave A Reply