Rosa Ponselle Kimdir? Amerikalı Ünlü Kadın Sopranonun Hayatı Eserleri

0
Advertisement

Rosa Ponselle Kimdir ve ne yapmıştır? Amerikalı kadın koloratur soprano olan Rosa Ponselle’nin hayatı ve kariyeri ile ilgili bilgiler.

Rosa Ponselle Kimdir? Amerikalı Ünlü Kadın Sopranonun Hayatı

Rosa Ponselle

Rosa Ponselle, asıl adı Rosa Melba Pozillo (d. 22 Ocak 1897. Meriden. Connecticut – ö. 25 Mayıs 1981. Baltimore. ABD). ABD’li koloratur soprano. ABD’nin yetiştirdiği en büyük sopranolardan biridir. Özellikle Vincenzo Bellini’nin Norma’sındaki başarısıyla ünlüdür.

Gençliğinde sessiz film gösterilerinde piyano çaldı. On altı yaşında kız kardeşi Carmela ile birlikte vodvillerde şarkı söylemeye başladı. Yirmi bir yaşındayken Enrico Caruso’nun dikkatini çekerek New York kentindeki Metropolitan Operası’nda Giuseppe Verdi’nin La forza del destino‘sunda Leonora rolüyle sahneye çıktı. Bu rol için ders aldığı Romano Romani’yle ses çalışmalarını daha sonra da sürdürdü.

Rosa Ponselle, Metropolitan Opera’da ilk kez 15 Kasım 1918’de, I. Dünya Savaşı’nın sona ermesinden sadece birkaç gün sonra, Caruso ve Giuseppe De Luca’nın karşısında Verdi’nin La forza del destino’sunda Leonora rolüyle sahneye çıktı. Herhangi bir opera sahnesindeki ilk performansıydı. Caruso’nun huzurunda olduğu için oldukça korkmuştu ve neredeyse felç edici bir sinirlilik durumuna (operasyon kariyeri boyunca çektiği) rağmen, hem halk hem de eleştirmenler nezdinde muazzam bir başarı elde etti. New York Times eleştirmeni James Huneker şöyle yazdı: “…ne umut verici bir çıkış! Kişisel çekiciliğine ek olarak, bir altın madenini kanıtlayabilecek doğal güzellikte bir sesi var.”

Sanat yaşamının büyük bölümünü Metropolitan’da geçiren Ponselle bir sezon Londra’daki Covent Garden’da (1929) ve Floransa’daki Mayıs Müzik Festivali’nde (1933) söyledi. Metropolitan’daki 19 sezon boyunca toplam 22 dramatik ve dramatik-koloratur rolde söyledi. Sahne yaşamından çekildikten sonra öğretmenlik ve Baltimore Belediye Operası’nın sanat yönetmenliğini yaptı.

Advertisement
Son Yılları ve Ölümü

Ponselle, sürekli performans gerektiren bir kariyerden sonra sinirleri nöbetleri geçirmeye başladı. Yoğun bir 21 yıllık kariyerden sonra zihinsel ve fiziksel tükenme; Carle Jackson ile evliliği onu yıprattı. Carle Jackson’la birlikte Baltimore, Maryland, Villa Pace yakınlarında lüks bir ev inşa ettiler ve hayatının geri kalanında yaşadılar.

Carle Jackson’la olan evliliği sert geçiyordu ve 1949’da boşandılar. Ayrılık Ponselle için travmatikti ve sinir krizleri geçirmeye başladı. Konser ya da opera sahnesinde bir daha ortaya çıkmamasına rağmen, Ponselle, sesinin her zamanki gibi muhteşem olduğunu söyleyen arkadaşları için evde şarkı söylemeye devam etti.

Ponselle, kemik iliği kanseri ile uzun bir savaştan sonra 84 yaşında iken 25 Mayıs 1981’de Baltimore yakınlarındaki Villa Pace’de öldü. Yakındaki Druid Ridge Mezarlığı’na gömüldü. Ölüm ilanında Allen Hughes, New York Times’da şöyle yazdı: “Bayan Ponselle, olağanüstü sesinin etkisi ile silinmez bir izlenim bıraktı. “


Leave A Reply