Roscoe Arbuckle (Fatty Arbuckle) Kimdir?

0
Advertisement

Roscoe Arbuckle (Fatty Arbuckle) kimdir ve ne yapmıştır? Roscoe Arbuckle hayatı, biyografisi, filmleri, sinema kariyeri hakkında bilgi.

Roscoe Arbuckle (Fatty Arbuckle)

Roscoe Arbuckle (Fatty Arbuckle); (d. 24 Mart 1887, Smith Center, Kansas – ö. 30 Haziran 1933, New York kenti, ABD), sessiz sinema döneminin ilk komedi yıldızlarındandır. Ününün doruğundayken adının bir skandala karışması hem ününün büyük ölçüde zedelenmesine, hem de sinemadan uzaklaşmasına yol açmıştır.

Deneyimli bir vodvil oyuncusuyken, 1908’de Selig Polyscope şirketinde figüran olarak çalışmaya başladı ve birçok tek makaralık komedi filminde rol aldı. 145 kiloluk cüssesine karşın hareketli bir komedyen olan Arbuckle, kısa zamanda Mack Sennett’ın stüdyosunda yıldızlığa yükseldi. Sennett’ın Keystone Kops topluluğunda çalıştı ve Chester Conklin, Charlie Chaplin gibi sessiz sinema yıldızlarıyla birlikte oynadı.

1917’de kendi yapım şirketim kuran Arbuckle, Buster Keaton’ın sanat yaşamında ilerlemesine yardımcı oldu. Bir yıldız adayına tecavüz etmek ve ölümüne neden olmakla suçlanması, meslek yaşamını sona erdirdi. Açılan davanın sonunda aklandıysa da, aleyhinde oluşturulan kamuoyunun etkisiyle sinemadan uzaklaştı; filmleri yasaklandı. Daha sonra dostlarının yardımıyla sinema dünyasına döndü ve William B. Goodrich adıyla yönetmenlik yaptı.

Advertisement

Arbuckle’ın adının karıştığı olayın sonuçlarından biri de sinema sanayisini düzenlemek ve denetlemek amacıyla Hays Bürosu’nun kurulması oldu.


Leave A Reply