Ruanda Hakkında Bilgi

0

Ülkeler Rehberi Ruanda – Ruanda ile ilgili bilgi, başkenti, ekonomisi, bayrağı, komşuları, coğrafi konumu hakkında bilgi

ruanda-bayragiRUANDA;
Yüzölçümü: 26.338 km2.
Başkenti: Kigali.
Dil: Fransızca, Kinyarvanda, Svahili.
Din: Hristiyan (% 65, Katolik, % 9, Protestan), doğal dinler (% 16), Müslüman (% 10).
Para birimi: 1 Ruanda frangı = 100 santim.
Başlıca kentleri: Butare, Ruhengeri, Gisenyi.

Advertisement

Doğu Afrika’da devlettir. Karayla çevrili küçük bir Afrika ülkesi olan Ruanda; kuzeyden Uganda, doğudan Tanzanya, güneyden Burundi, batı-kuzeybatıdan Zaire ile çevrilir. Batıda Kiva Gölü (2.699 km2), Ruzuzi Irmağı, Ruanda-Kongo Demokratik Cumhuriyeti (eski Zaire); doğuda Kagera Irmağı sınırının bir bölümünü oluşturur. En yakın kıyıya (Hint Okyanusu) 1.100 km uzaklıktadır.

Yüzey Şekilleri; Rift Vadisi’nin batısında yer alan Kivi Gölü’nün doğusunda uzanan topraklar, Zaire-Nil Havzası’m oluşturan yayla bölgesine doğru dik bir yamaç biçiminde yükselir. Bu yaylalık alanın güneyde ve ortada deniz düzeyinden yüksekliği 1.830 m’ye, kuzeyde volkanik kökenli Virunga Dağları’nda 4.520 m’ye (Karasimbi Doruğu) ulaşır. Dağların doğusunda kalan topraklar, dik kayalarla çevrili bir dizi yaylaya dönüşür.

İklim; Rift Vadisi’nde yıllık ortalama sıcaklık 23°C, yağış tutarı 760 mm’dir. Kongo Demokratik Cumhuriyeti (eski Zaire)-Nil ırmaklarının akaçladığı havzada, iklim daha serin ve nemlidir: Ortalama sıcaklık 17°C, yağış tutarı 1. 470 mm’dir.

Doğuya doğru gidildikçe sıcaklık artar, yağış azalır. Orta kesimde yer alan başkent Kigali’de yıllık ortalama sıcaklık 19°C, yağış tutarı 1.020 mm’dir. Mart-mayıs, ekim-aralık yağların en yoğun olduğu dönemlerdir.

Advertisement

Bitki Örtüsü ve Hayvanlar; Rift Vadisi’ni çevreleyen dağların yüksek kesimleri ormanlık olmakla birlikte, genelde otlaklar ve çayırlıklarla kaplıdır. Ormanlar büyük ölçüde tarıma açılmış olmasına karşın, yaylalarda doğal bitki örtüsünü ağaçlı savanlar oluşturur.

Antilop, yabansığırı, timsah, fil, goril, maymun, suaygırı, leopar, aslan, zebra, ve ender görülen dev pangolin, ülkede yaşayan başlıca hayvanlardır. Ulusal Kagera Parkı, doğal hayvanların korunma alanıdır. Ayrıca, Ruhengeri yakınında gorillerin korunma altına alındığı bir bölge vardır.

Ekonomi; Ekime elverişli alanlarla sürekli ekim yapılan alanlar, yüzölçümün % 33’ünü, otlaklar % 20′ sini oluşturur. Çoğu ailelerin kendi özel mülkleri olan toprakların, ortaklar, 1962’den sonra Hutu çiftçilerinin ekim yapabilecekleri alanlara dönüştürüldü. Ekilebilir alanların sınırlılığına karşın, nüfusun sürekli artması, toprakların fazla işlenmesine, bu da toprak veriminin düşmesine yol açmaktadır. Başta, kahve, çay, tütün olmak üzere, patates, tatlı patates, manyok, pirekapan, pamuk, fasulye bezelye, sorgum, mısır, akdarı, muz başlıca tarım ürünleridir. Hayvancılık (ankole sığırı, inek, koyun, keçi, domuz, toplam 2.8 milyon baş), iç tüketimi bile karşılamaktan uzaktır. Besin ve madencilik, endüstri sektörünün temel dallarını oluşturur. En önemli doğal kaynak kalay filizidir. Volfram (tungsten), beril, tantal, altın ve doğal gaz üretimleri sınırlıdır.


Leave A Reply