Ruby Bridges Kimdir? Beyazların Okulundaki Bir Siyah Öğrenci

0

Ruby Bridges kimdir? Amerika’da ırkçılık ve ayrımcılık olduğu yıllarda sadece beyazlara ait bir okula giden ilk Afro-Amerikalı Ruby Bridges’in hikayesi.

Ruby Bridges Kimdir? Beyazların Okulundaki Bir Siyah Öğrenci

  • Doğum: 8 Eylül 1954 Tylertown, Mississippi
  • En çok bilinen özelliği : Güneyde tamamen beyaz bir ilkokula giden ilk Afrikalı-Amerikalı öğrenci

Ruby Bridges nerede büyüdü?

Ruby Bridges, Tylertown, Mississippi’deki küçük bir çiftlikte büyüdü. Ebeveynleri toprağı işleyebilen ancak toprakları olmayan kişilerdi. Ruby dört yaşındayken ailesi New Orleans’a taşındı. New Orleans’da Ruby, kız kardeşi ve iki erkek kardeşi ile bir yatak odası paylaştığı küçük bir dairede yaşıyordu. Babası bir benzin istasyonunda çalıştı, annesi de gece işlerinde çalıştı. Ruby, New Orleans’ta arkadaşlarıyla oynarken eğlendi. Voleybol oynadılar, ip atladılar ve ağaçlara tırmandılar.

Okula devam etme

Ruby’nin okula başlaması gereken dönem gelmişti ancak o zamanlar New Orleans’taki okullar ayrıydı. Bu, siyah öğrencilerin beyaz öğrencilerden farklı okullara gittikleri anlamına geliyordu. Ruby’nin okulu evinden bir hayli uzaktı ve o okuluna yürüyerek gidip geliyordu ancak buna rağmen öğretmeni Bayan King’i sevdi ve anaokulundan keyif aldı.

Entegrasyon için Seçildi

Bir gün Ruby’den test yapması istendi. Bunu o zaman bilmiyordu, ancak testin hangi siyah öğrencilerin beyaz bir okula gitmesine izin verileceğini belirlemesi için yapılıyordu. Ruby çok parlak bir kızdı ve testi yaptı. Bundan sonra, ebeveynlerine yerel beyaz okula gidebileceği ve siyah öğrencilerin beyaz öğrencilerle entegrasyonuna başlayabileceği söylendi.

İlk başta babası beyaz okula gitmesini istemiyordu. Tehlikeli olacağından korkuyordu. Kızgın ve okullarında Ruby istemeyen birçok beyaz insan vardı. Ancak annesi bunun iyi bir fırsat olacağını düşündü. Ruby daha iyi bir eğitim alacak ve gelecekteki çocuklar için yol açabilecekti. Sonunda annesi babasını ikna etti.

Sadece Beyazların Gittiği Bir Okulda İlk Gün

Bazı insanlar hala tamamen beyazların olduğu bir okula bir siyahi Amerikalının gitmesini engellemeye çalışıyordu. Ancak, 14 Kasım 1960’da Ruby, ilk gününe evinin yakınındaki tamamen beyazların gittiği William Frantz Okulu’nda başladı. Okul evlerine sadece beş blok kadar uzaktı.

Ruby okula geldiğinde, Ruby ve ailesini protesto eden ve tehdit eden birçok insan vardı. Ruby neler olup bittiğini tam olarak anlamadı, ancak ailesinin korktuğunu biliyordu. Takım elbiseli bazı beyaz adamlar (Federal Polisler) o sabah geldi. Ruby’yi okula götürdüler ve güvenliğini sağladılar.

Okulun ilk günü Ruby için tuhaftı. Tek yaptığı annesiyle müdürün ofisinde oturmaktı. Beyaz çocukların ebeveynlerinin gün boyunca içeri girdiğini gördü.

Sınıftaki Tek Çocuk

Ruby, William Frantz Okulu’na giden tek siyah çocuktu. Okul entegre olmasına rağmen, sınıflar değildi. Tek başına bir sınıftaydı. Bayan Henry adında beyaz bir öğretmeni vardı. Yılın geri kalanında sadece Ruby ve Bayan Henry vardı. Ruby, Bayan Henry’yi çok sevdi ve iyi arkadaş oldular.

Okulda başka öğrenciler var mıydı?

Okul çoğunlukla boştu. Ruby tek siyah öğrenciydi, ama sadece birkaç beyaz öğrenci vardı. Birçok beyaz ebeveyn protestoculardan korktukları için çocuklarını okuldan almışlardı. Çocuklarını okulda bırakanlar, entegrasyona karşı çıkan insanlar tarafından sık sık saldırıya uğradı ve tehdit edildi.

Testi yapan diğer çocuklar ne olacak?

Testi yapan tüm çocuklardan altısı geçti. Çocuklardan ikisi uyum sağlamamaya karar verdi, ama diğer üç genç kız yaptı. New Orleans’da farklı birer beyazlara ait okullara gittiler.

Herkes ona karşı mıydı?

Protestocular kötü ve şiddetli olmasına rağmen herkes entegrasyona karşı değildi. Her ırktan birçok insan Ruby ve ailesini destekledi. Hediyelerini, teşvik notlarını ve hatta ebeveynlerinin faturaları ödemesine yardımcı olmak için paralarını gönderdiler. Mahallesindeki insanlar aileye bebek bakımına yardım ederek ve hatta okula giderken arabayı koruyarak destek verdiler.

Birinci Sınıftan Sonra

Birinci sınıftan sonra, Ruby için işler daha normal hale geldi. Federal Polisler olmadan okula yürüdü ve hem beyaz hem de siyah öğrencileri olan tam bir sınıfa katıldı. Bayan Henry’yi özledi, ama sonunda yeni sınıfına ve öğretmenine alıştı. Ruby, lise boyunca bütünleşik okullara devam etti.

Ruby Bridges Hakkında İlginç Gerçekler

  • Liseden mezun olduktan sonra, Ruby on beş yıl boyunca seyahat acentesinde çalıştı.
  • Malcolm Hall ile evlendi ve dört oğlu oldu.
  • 2014 yılında William Frantz Okulu’nun dışında bir Ruby heykeli açıldı.
  • Ruby daha sonra eski öğretmeni Henry ile bir yetişkin olarak yeniden bir araya geldi.
  • 2001 yılında Amerikan Başkanı Bill Clinton tarafından Başkanlık Vatandaş Madalyası ile ödüllendirildi.

Leave A Reply