Ruggero Leoncavallo Kimdir?

0
Advertisement

İtalyanların ünlü opera bestecisi olan Ruggero Leoncavallo hayatı ve eserleri ile ilgili olarak bilgi veren sayfamız. Ruggero Leoncavallo Kimdir?

Ruggero LeoncavalloRuggero Leoncavallo (1858 – 1919)

Tanınmış bir İtalyan opera bestecisidir. Daha çok «I Pagliacci» (Palyaçolar) adındaki operası ile tanınmıştır.

Leoncavallo, Napoli’ de doğdu. 20 yaşına gelmeden ilk operası “Chatterton”u tamamlamıştı. Bir emprezaryo bu operayı sahneye koyacağını ileri sürerek Leoncavallo’nun elindeki bütün parayı aldı, ortadan kayboldu. Leoncavallo’nın geceleri eğlence yerlerinde piyano çalıp şarkı söyleyerek hayatını kazanmaktan başka çaresi kalmamıştı. Yeni işler peşinde Mısır’da, Yakın Doğu ülkelerinde dolaştıktan sonra Fransa’ya geçti. Bir zaman sonra opera bestelemek hevesine kapıldı. Wagner’in seri operaları gibi eserler bestelemek istiyordu. Paris’te geceleri kabarelerde piyano çalarak hayatını kazanıyordu.

Leoncavallo, İtalya’dayken genç bir müzisyen arkadaşının, karısını kamayla öldürdüğünü hatırlamıştı. Bu olay güzel bir trajik opera konusu olabilirdi. Ünlü «Palyaço» operasını bu olaydan ilham alarak besteledi. «Palyaço» 1892’de Milano’da sahneye kondu. Daha ilk gece, çok beğenilmiş, Leoncavallo meşhur oluvermişti. Leoncavallo bundan faydalanarak öbür operalarını da sahneye koymak istediyse de hiçbiri «Palyaço» nun başarısına ulaşamadı. Bu arada, Puccini’nin bestelediği «La Boheme» operasını Leoncavallo da bestelemişti. Yalnız Puccini’ nin karşısına çıkmayı göze alamadı.

Leoncavallo, ömrünün son yıllarını hayatta yenilgiye uğramış, kederli bir insan olarak geçirmiştir.

Advertisement

Leave A Reply