Ruhi Sarıalp Kimdir?

0
Advertisement

Ruhi Sarıalp kimdir? Ruhi Sarıalp’İn sporculuk yaşantısı boyunca Türkiye adına kazandığı başarılar hakkında bilgi.

15 Aralık 1924 Manisa doğumlu Türk atletdir. 3 Mart 2001 tarihinde hayata gözlerini yummuştur.Konya Askerî Lisesi’nde okurken atletizme başladı. Katıldığı ilk yarışmada uzun atlama, üç adım atlamada Konya rekorları kırarak birinci oldu. Daha sonra askeri okuldan ayrılıp eğitimini İstanbul’da Haydarpaşa Lisesi’nde sürdürdü. Bu arada Fenerbahçe Kulübü’nde düzenli bir atletizm çalışmasına yöneldi.

1940’larda en iyi üç adım atlayıcısı olarak parladı. 1945’ten başlayarak üst üste kırdığı rekorlar ve kazandığı şampiyonluklarla dikkati çekti. 1948 Londra Olimpiyat Oyunları hazırlıklarında 15m 07,5 cm’lik derecesiyle büyük bir Türkiye rekoru kırdı. Böylece üç adım atlamada 15 m’yi geçen ilk Türk atleti oldu. Londra Olimpiyat Oyunları’nda 15 m 02,5 cm’lik derecesiyle üçüncülüğü elde ederken Olimpiyat Oyunları tarihinde bugüne kadar Türk bayrağını göndere çektiren madalya kazanan ilk atlet olma onurunu elde etti.

1950’de Brüksel’de düzenlenen Avrupa Atletizm Şampiyonasında 14,54 m’lik derecesiyle Avrupa üçüncüsü; 1951 ve 1952’de 14,79, 14,87 m’lik dereceleriyle Ordulararası Dünya Şampiyonluklarını kazanarak başarılarını pekiştirdi.

Uzun yıllar beden eğitim öğretmenliği yaptı. Yüksek öğrenimini ve ABD’de kültür-fizik konusunda yüksek öğrenimini doktorasını tamamladı. Uzakdoğu kültür fiziği konusunda dünyanın sayılı uzmanlarından biri olarak uzun yıllar Yüksek Denizcilik Okulu’nda ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nde spor uzmanı olarak öğretim üyeliği görevlerinde bulundu.

Advertisement

Leave A Reply