Ruhr Havzası Nerededir? Ruhr Havzasının Coğrafi ve Tarihi Bilgileri

0

Ruhr havzası nerededir? Almanya’nın batısında yer alan ünlü Ruhr havzası hakkında bilgi. Ruhr havzasının coğrafyası ve tarihçesi

Ruhr Havzası, Almanya’da, Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti’nde endüstri bölgesi. Yüzölçümü 3.100 kilometrekare. 12 milyonun üzerinde insanı barındıran, Ren Irmağı’nın doğusunda, Ruhr ile Lippe ırmakları arasında kalan Ruhr (Ruhrgebiet) Havzası, adını Ruhr Ir-mağı’ndan alır.

Ruhr Havzası Haritası

Ruhr Havzası Haritası

Essen, Dortmund, Bochum, Müllheim, Reinhausen, Duis-burg, Oberhausen, Gelsenkirchen, Recklinghausen, Hamm endüstri kentlerinin yanı sıra, zengin önemli tarım alanları ve ormanlarla kaplıdır. Avrupa’nın başlıca kömür kaynağı ve dünyanın önde gelen çelik merkezlerinden biri olan bölgede endüstrileşme 18. yüzyılda Oberhausen’da bir demir fabrikasının kurulmasıyla başladı.

1811’de, Essen’de ünlü Krupp çelik işletmelerinin kurulması, kısa süre sonra zengin kömür madenlerinin bulunmasıyla gelişti. Birinci ve İkinci Dünya Savaşları’nda Alman savaş endüstrisine merkezlik yaptı. Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra Almanya’nın Versailles Antlaşması’na göre savaş tazminatlarını ödenmesi üzerine, Ocak 1923-Temmuz 1925 arasında Fransa ve Belçika işgali altında kaldı.

Dawes Planı’nın Almanya tarafından onaylanması sonucu boşaltıldı. İkinci Dünya Savaşı’nda, 1942-1945 arasında, Müttefikler tarafından yoğun biçimde bombalandı. Savaştan sonra İngiliz işgal bölgesinde kaldı. Ruhr ürünlerini bölüştürme, Alman savaş endüstrisinin yeniden kurulmasını önlemek amacıyla 1949’da Ruhr Havzası Uluslararası Denetleme Komisyonu kuruldu. Komisyon, F. Almanya’nın da üye olduğu Avrupa Kömür ve Çelik Birliği’nin kurulmasıyla dağıldı.


Yorum yapılmamış

  1. SERDAR = Başkomutan, Başbuğ

    Örnek: Fatih Sultan Mehmed ” İstanbul’un SERDAR’ı ben olacağım” diyerek fetihi önceden haber eylemiştir.

    saygılar

Leave A Reply