Rushmore Dağı Anıtları Hakkında İlginç Gerçekler Yapım Süreci ve Özellikleri

0

Rushmore Mountain (Dağı) nerededir? Rushmore Dağı Anıtlarının yapılışı, tarihçesi, fotoğrafları, resimleri, hakkında bilgi.

Rushmore Mountain

Advertisement

Rushmore Dağı Anıtları

Rushmore Dağı Anıtları; Mount Rushmore anıtı Amerika’da Güney Dakota eyaletindeki Kara Dağlar’dadır. Rushmore Tepesi’nde Amerika’nın dört büyük cumhurbaşkanının büstlerini belirten bu anıtta başlar 140 m. boyundaki bir insanın ölçüsüne göre yapılmıştır.

Tanınmış Amerikalı heykelci Gutzon Borglum’un eseri olan bu anıt dağın granit kayalarına oyularak yapılmıştır. Heykellerin önceden hazırlanan modelleri, çalışan işçilere kolaylık olsun diye, kayaların olduğu kısımlara çıkarılmıştı. 100 km. uzaktan bile açıkça görülebilen bu anıt, son çağların en muazzam eserlerinden biridir. George Washington, Thomas Jefferson, Abraham Lincoln, Thedore Roosevelt’in başları kayalar arasında yükselir. Heykellerin, büyüklüğü hakkında bir fikir verebilmek için şu kadarını söyleyelim: Bir başta çeneden yukarı olan kısım beş katlı bir bina yüksekliğindedir.

Rushmore Mountain

Bu muhteşem anıtın yaratıcısı Gutzon Borglum, işleri tamamlayamadan 1941’de öldü, yarım kalan eseri kendisi gibi heykelci olan oğlu tamamladı.

Advertisement

Hakkında İlginç Bilgiler

***Rushmore Dağı Ulusal Anıtı, ABD’nin Güney Dakota’daki Siyah Tepelerindeki Rushmore Dağı’nın yanına oyulmuş bir heykel.

***Yerel tarihçi Doane Robinson, Güney Dakota’da turizmi teşvik etmek için 1923’te Rushmore Dağı fikrini ortaya koydu.

***Ünlü bir Amerikalı heykeltıraş olan Gutzon Borglum, Rushmore Dağı projesi için seçildi. 1941 Mart’ındaki ölümünde oğlu Lincoln Borglum çalışmaya devam etti ve  tamamlandı.

Rushmore Mountain

Anıt, ABD’nin ilk 130 yılını temsil eden 4 Amerikan Başkanı, George Washington, Thomas Jefferson, Theodore Roosevelt ve Abraham Lincoln’ü betimliyor.

Rushmore Dağı’nın oyulması 4 Ekim 1927’de başladı ve 14 yıl sonra 31 Ekim 1941’de sona erdi.

Advertisement

400’den fazla işçi her gün 506 adım tırmanarak Rushmore Dağı’nı oymaya yardımcı oldu ve şaşırtıcı bir şekilde hiç ölüm gerçekleşmedi.

Rushmore Mountain

***Deniz seviyesinden 1,745 m yüksekte bulunan Rushmore Dağı, büyük konumu, kaliteli graniti ve güneydoğuya bakması nedeniyle seçildi, bu nedenle çalışma saatlerini en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olan güneşe maksimum maruz kalmanın keyfini çıkardı.

***Başlangıçta, figürlerin baştan aşağıya oyulması planlanmıştı, ancak finansman sıkıntısı buna izin vermedi.

***Tüm proje 989.992.32 ABD dolarına mal oldu.

Rushmore Mountain

***Dinamit, Rushmore Dağı’nı oymak için kullanıldı, ardından ‘bal peteği’ adı verilen bir süreç izlendi. İnşaat sırasında dağın kenarından yaklaşık 450.000 ton taş çıkarılmıştır.

***Rushmore Anıtı’nın bakımı, eğitimli dağcılar tarafından gerçekleştirilen yıllık çatlakların izlenmesi, temizlenmesi ve çatlakların kapatılmasını gerektirir.

***Anıt 18 m yüksekliğindedir. Başkanlarının her biri altı katlı bir binanın yüksekliği, gözleri 11 ft, burunları 20 ft ve ağızları 18 ft.

***’Kayıtlar Salonu’ olarak adlandırılan bir mağara, anıtın arkasında bulunur ve Bağımsızlık Bildirgesi, Anayasa, 4 cumhurbaşkanı ve Borglum’un biyografileri ve ABD’nin tarihi ile birlikte 16 porselen emaye panelden oluşan bir yer içerir.

Advertisement


Leave A Reply