Rutenyum Nedir? Rutenyum Elementinin Özellikleri

1
Advertisement

Rutenyum elementinin özellikleri, atom numarası, bileşikleri, periyodik cetveldeki yeri, kullanım alanları, Rutenyum elementi ile ilgili bilgi.

RutenyumRutenyum, 1843’de Clauss tarafından iridyum, osmiyür içinde bulunmuştur. 12,3 yoğunluğunda olup, 2500 dereceye doğru ergiyen sert ve kırılgan bir madendir. Kimyasal bakımdan kalaya benzer.

Sembolü: Ru
Atom Numarası: 44
Atom Ağırlığı: 101,7
Elemet serisi:

Maddenin Hali: Katı
Görünümü: Gümüşi

Rutenyum havada kolayca oksitlenerek, SmO ile eşbiçimli olan rutenyum oksiti RuO2 verir. Rutenik asit H2RuO4 ile perrutenik asit HRu04 bilinen öteki oksijenli bileşikleri olup, bu asitlere de, manganatları ve pergamanatları andıran tuzlar karşılık düşer. Rutenyumun, portakal renginde billursu bir katı olan ve ısıtılınca patlayan bir peroksidi RuO4 vardır. Ayrıca, klorürlü, amonyumlu ve nitrolu çeşitli karmaşık bileşikler verebilen, RuCl3 ve RuCl4 formülünde iki klorürü bilinir. Rutenyum, altın suyunun platin grubu madenlerine etkimesiyle elde edilen iridyum osmiyürden çıkarıldıktan sonra sodyum peroksit etkisiyle rutenat’a dönüştürülür. RuO4 peroksidinin uçuculuğundan yararlanarak, kendisine eşlik eden öbür madenlerden ayrılır. RuO4’de magnezyumla indirgenerek klorüre dönüştürülür.

Advertisement

1 Yorum

  1. Ender Sefer on

    Ender Sefer on 12 Mayıs 2017 13:44

    Verilen bilgileri Çok anlamlı buldum ! Özetle çeşitli karmaşık bileşikler verebilen maddenin örnekleri Çok faydalı buldum ! Tüm Bilim adamların buluşlarına ve Sizin öncelikle verdiğiniz emekler için teşekkürler !
    Your comment is awaiting moderation.

Leave A Reply