Rüzgar Eken Fırtına Biçer Atasözünün Anlamı Açıklaması – Kompozisyon

3
Advertisement

Rüzgar Eken Fırtına Biçer ne demektir, atasözü ile ilgili kompozisyon, Rüzgar Eken Fırtına Biçer atasözünü açıklayan yazı örneği.

Rüzgar Eken Fırtına Biçer

Atasözleri: herkesin zarar görmesine yol açacak işler yapan kimse, çok sert tepkilerle karşılaşır ve sonunda en büyük zarara kendisi uğrar

RÜZGÂR EKEN FIRTINA BİÇER

Kötülük yapan, kötülüğün daha fazlasıyla karşılaşır. Bu sözle, kötülük yapmak isteyenler, ya da o eğilim içinde olanlar, uyarılmak istenmiştir.

Yapılan kötülük, yapıldığı yerde kalmaz, daha büyük şekilde geri döner. Kötülükten zarar görenler, bir köşeye çekilip uslu uslu oturmazlar. Kendilerine gelip toparlandıkları zaman daha şiddetli, daha ağır biçimde karşılık verirler. Çünkü öfke içindedirler, ne yaptıklarını bilmezler. Kötülük yapan, daha büyük zararlara uğrar.

Advertisement

Sözgelimi Orhan, Ali’nin kalemini kırdı. Hiçbir neden yokken kalemi kırılan, bundan büyük üzüntü duyan Ali, olayı sessizce karşılacak mıdır? Uğradığı zararın doğurduğu öfkeyle o da Orhan’ın çantasını kıramaz mı? Böylece Orhan daha büyük zarara uğramaz mı?

Diyeceksiniz ki, Ali’nin davranışı da yanlıştır. Orhan kadar, Ali de suçludur. Ali’nin yaptığı da yanlıştır ama, yanlışlığa yol açan Orhan’dır.

Yapılacak kötülüğe, daha büyük kötülükle karşılık verilebileceği bilinmeli; davranışlar ölçülü olmalıdır. Kötü sonuç verecek davranışlardan kaçınılmalıdır.

Rüzgar İle İlgili Atasözleri ve Anlamları

Advertisement

3 yorum

Leave A Reply