Rüzgar Enerjisi Nedir? Nasıl Elde Edilir? Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

0

Rüzgar Enerjisi nedir, nasıl elde edilir ve nerelerde kullanılır? Rüzgar Enerjisinin tarihçesi ve dezavantajları hakkında kısa bilgi.

Rüzgar Enerjisi

Rüzgar Enerjisi

Rüzgar enerjisi doğrudan rüzgardan elde edilen enerjidir. Yenilenebilir bir enerji kaynağı olarak kabul edilir, çünkü Dünya’da her zaman rüzgar vardır ve biz bu enerjiyi kullandığımız zaman hiçbir kaynağı tüketmiş sayılmayız. Rüzgar enerjisi kirliliğe de neden olmaz.

Rüzgar Türbinleri ve Rüzgar Santralleri

Rüzgardan elektrik üretmek için, enerji şirketleri rüzgar türbinleri adı verilen geniş yel değirmenlerini kullanmaktadır. Enerji şirketleri, binlerce eve elektrik enerjisi üretebilmek için bir sürü rüzgar türbininden oluşan büyük rüzgar çiftlikleri kurarlar. Genellikle bunları sürekli rüzgarlı yerlerde kurarlar. Bazı şirketlerin okyanusta kurduğu rüzgar çiftlikleri vardır. Bunlara deniz rüzgar çiftlikleri denir.

Rüzgar türbinlerinin yüksekliği nedir?

türbin

Kaynak: pixabay.com

Rüzgar türbinleri gerçekten büyük yapılardır. Kulenin kendisi genelde 60 ila 90 metre uzunluğundadır. Pervanelerin yüksekliğini de eklediğinizde, bazı türbinlerin boyu 120 metreyi bulur. Pervaneler de oldukça büyüktür.

Rüzgar türbini nasıl çalışır?

Bir rüzgar türbini bir vantilatörün tam tersi mantığıyla çalışır. Vantilatördeki gibi elektriği kullanarak dönmek yerine yerine, rüzgarı kullanarak pervaneleri döndürür ve elektrik üretir. Dönen pervaneler, türbin içindeki bir mili döndürür. Bu mil büyüktür ve yavaş yavaş döner. Bununla birlikte, şaft daha küçük bir milin daha hızlı dönmesine neden olan bir takım dişlilere bağlanmıştır. Bu daha küçük şaft, evler ve işletmeler tarafından kullanılabilen elektriği üreten elektrik jeneratörüne yönlenir. Rüzgar türbini içindeki parçalar elektrik üretmeye yardımcı olur.

Rüzgâr yoksa ne olur?

Herhangi bir rüzgar yoksa, rüzgar türbini tarafından hiçbir enerji üretilmez. Bununla birlikte, mühendisler rüzgar türbinlerini yerleştirmek için en iyi alanları belirlemek için birçok ölçüm ve hesaplama yaparlar. Her zaman rüzgar olmayabilir ancak önemli olan ortalama rüzgar miktarıdır.

Yel değirmenlerinin Tarihçesi

Ortaçağ’dan beri yel değirmenleri kullanılmaktadır. Başlangıçta su pompalamak veya unu öğütmek için kullanılıyordu. 1800’lü yılların sonlarında ve 1900’lerin başında ilk defa elektrik üretmek için kullanılmaya başlanmıştır.

Rüzgar enerjisinin dezavantajları

Rüzgar türbinlerinin dezavantajları arasında kuşları öldüren büyük pervaneler ve türbinin yarattığı ses kirliliği sayılabilir. Çoğu kimse, bu yenilenebilir enerji kaynağının olumlu sonuçlarının olumsuzluklardan çok daha fazla olduğunu kabul eder. Rüzgar türbinlerinin yarattığı kötü görüntü de dezavantaj olarak sayılabilir.


Leave A Reply