Rüzgar Enerjisinin Artıları ve Eksileri Nelerdir? Açıklamaları

0

Rüzgar enerjisi son dönemin en fazla ilgi çeken enerji tipidir. RÜzgar enerjisinin artıları ve eksileri nelerdir? Rüzgar enerjisi hakkında bilgiler.

Rüzgar Enerjisi

Rüzgar Enerjisi

Merakınızı Yitirecek Rüzgar Enerjisinin Artıları ve Eksileri

Rüzgar enerjisi, enerjinin en yararlı ve ucuz biçimlerinden biridir. Ancak, mükemmel bir enerji kaynağı değildir. Rüzgar enerjisinin nerede puan kazandığı ve puan kaybettiği hakkında daha fazla bilgi için okumaya devam edin.

Petrol ve doğal gaz gibi doğal ve yenilenemeyen kaynakların hızla tükenmesi, insanlığın muazzam taleplerini karşılamak için diğer verimli ve uzun ömürlü enerji kaynaklarını aramasına yol açtı.

Modern zamanlarda, dünyanın çoğu çeşitli kaynaklardan üretilen elektrikle çalışır. Yüzyıllardır tarım ve ulaşım gibi farklı amaçlar için kullanılmasına rağmen, elektrik üretmek için rüzgar enerjisini kullanmak nispeten modern enerji kaynaklarından biridir.

Bugün, Amerika Birleşik Devletleri, İspanya, Hindistan ve Almanya gibi pek çok ülke, elektrik üretmek için rüzgar enerjisini yoğun bir şekilde kullanıyor. Güneş enerjisi ve hidroelektrik enerji ile birlikte, rüzgar enerjisi genellikle en iyi enerji kaynaklarından biri olarak teşvik edilmektedir.

Bariz, iyi belgelenmiş ve yorulmadan teşvik edilen bir dizi avantajına rağmen, rüzgar enerjisi kaçınılmaz olarak bazı engellerde yetersiz kalmaktadır. İşte avantajların ve dezavantajların kısa bir özeti.

Rüzgar Enerjisi

Rüzgar Enerjisi

Artıları

İşte rüzgar enerjisinin faydalı olduğu yollardan bazıları. Rüzgar enerjisinin en büyük yararı, yan ürün olarak zararlı kirleticiler veya sera gazları açığa çıkarmadan elektrik üretmesidir. Bu onu güvenli ve temiz bir enerji kaynağı yapar.

Rüzgar enerjisi de bugün mevcut olan en ucuz enerji biçimlerinden biridir ve bu nedenle herkes tarafından kullanılabilir. Finansal olarak, tek ihtiyacı olan bir rüzgar türbinine bir başlangıç ​​yatırımı. Koşullar – sabit rüzgar hızı, sabit tek yönlü rüzgar akışı – idealse, kurulum sadece birkaç ay içinde kendini ödemeye başlayacaktır.

Çiftçiler elektriği sadece kendileri için kullanmakla kalmaz, aynı zamanda (ABD dahil bazı ülkelerde) başkalarına elektrik sağlayarak fazla da kazanabilirler. Türbinleriniz ihtiyacınız olandan daha fazla elektrik üretiyorsa, şebekeye aktarabilir ve kendi güç faturanızda parasal imtiyazlar alabilirsiniz.

Rüzgar enerjisi, herhangi bir işlem sırasında herhangi bir fosil yakıtın veya doğal gaz, kömür veya petrol gibi yenilenemeyen enerji kaynaklarının kullanılmasını içermez. Rüzgar enerjisini büyük rüzgar çiftlikleri şeklinde büyük ölçekte hasat etmek bile herhangi bir hammaddenin taşınmasını gerektirmez (türbinlerin dışında) ve bu nedenle fosil yakıtların kapsamlı bir şekilde kullanılmasını gerektirmez.

Rüzgar yenilenebilir veya hiç bitmeyen bir kaynaktır. Bu nedenle, rüzgar enerjisine dayanan ve elektrik üretmek için ideal koşullara sahip alanlarda elektrik kesintileri ve elektrik kesintileri neredeyse yoktur.

Eksileri

Rüzgar enerjisinin bazı önemli eksiklikleri var. Şimdi madalyonun kapak tarafına bakalım.

Rüzgar türbinleri, bir fırtına veya güçlü bir yıldırım çarptığında hasar görebilir veya tamamen tahrip olabilir.

Rüzgar enerjisi, elektrik problemlerinin büyük ölçüde çözülmesine yardımcı olur, ancak tamamen ortadan kaldırmaz. Rüzgardan büyük miktarda elektrik üretmek için geniş bir alan gerekir. Çoğu yerleşim yerindeki rüzgar enerjisi birimleri sadece elektrik ihtiyacını kısmen karşılayabilir. Ancak çiftçiler, arazilerinin önemli bir kısmını kullanarak çok daha iyi sonuçlara sahip olabilirler.

Rüzgar her zaman aynı hızda akmaz. Bu nedenle, elektrik üretimi her zaman tutarlı kalmaz. Rüzgarın hızına bağlı olarak inişler ve çıkışlar olabilir. Elektrik üretimindeki bu tutarsızlık, rüzgar enerjisinin sürekli olarak büyük miktarlarda elektrik üretimini sürdüremeyeceği anlamına gelir ve bu da onu şehirlere güç sağlamak için uygulanamaz hale getirir. Güneş enerjisi gibi başka bir enerji kaynağıyla eşleştirilirse, dalgalanmalar büyük ölçüde olumsuzlanabilir.

Geçmişte, türbinlerin dönen bıçaklarının, onu vuran kuşlar ve yarasalar için ölümcül olduğu kanıtlanmıştı. Yine de, bu nadir bir durumdur, çünkü kuşlar mükemmel bir görme yeteneğine sahiptir ve yarasaların ekolokasyon sistemi daha iyi olmasa da aynı derecede iyidir.

Rüzgar türbinleri ortalama olarak yaklaşık 50-60 desibel ses çıkarır. Rüzgarın hızı ne kadar yavaş olursa, üretilen ses de o kadar yüksek olur. Rüzgar hızı arttıkça türbin daha sorunsuz çalışır. Tartışmalı olarak, sürekli insansız hava aracı bir sıkıntı olarak kabul edilebilir.

Bu bireysel bir algı meselesi olmasına rağmen, bazı insanlar bir rüzgar türbininin rüzgar çiftliklerinin genellikle bulunduğu kırsal alanın estetik cazibesini bozduğunu düşünüyor.

Sorun kentsel bir mahalledeki bir türbinle ilgiliyse, mahalle oy birliğiyle bir yel değirmeni kurmaya karar verirse bu bir sorun değildir. Ancak yalnız başına gitmek istiyorsanız, komşularınız için uygun olup olmadığını kontrol etmek muhtemelen iyi bir fikirdir.

Rüzgar türbinleri hiçbir yere monte edilemez. Bunları türbininizi doğru şekilde kullanmak ve yeterli enerji üretmek için sürekli olarak yeterli rüzgar hızı alan alanlara yerleştirmeniz gerekir. Türbinler, kurulum ücretlerini neredeyse küçük bir sürede telafi edemezse, rüzgar enerjisinin en büyük avantajlarından biri doğrudan reddedilir.

Güneş, hidroelektrik ve nükleer enerji gibi diğer alternatif güç kaynakları gibi, rüzgar enerjisi de mükemmel bir alternatif kaynak olmaya devam etmektedir, ancak birincil güç kaynağı olarak yerini pekiştirememiştir. Rüzgar enerjisindeki teknolojik gelişmeleri engelleyen en büyük dezavantaj, rüzgar enerjisindeki eksikliklerin çoğunlukla onarılamaz olmasıdır. Örneğin, güneş panelleri daha verimli hale getirilebilir, nükleer enerji daha güvenli hale getirilebilir ve hidroelektrik daha az sorunlu hale getirilebilir, ancak rüzgar türbinleri her zaman yapısal sertlik ve hafiflik arasında bir denge sağlamak zorunda kalacaktır. Ayrıca, rüzgardaki dalgalanmalar, örneğin güneşten alınan ısıdan veya bir nehirden akan su miktarından çok daha sık ve tahmin edilemez.

Bununla birlikte, bilim ve insanın ultra verimli beyni, rüzgarın gücünden elde edilen çıktıyı maksimuma çıkarmada niggles’ların üstesinden gelmekten çok daha kötü sorunlara çözüm üretti. Dedikleri gibi, gereklilik buluşun annesidir ve rüzgar enerjisi fosil yakıtları eski yapacak şekilde yeniden keşfedilebilirse, bu gerçekten büyük bir çarpma olacaktır.


Leave A Reply