Rüzgar İle İlgili Kompozisyon

1
Advertisement

Rüzgar ile ilgili, rüzgarın özelliklerini anlatan yazı, kompoziyon, rüzgar hakkında küçük bir hikaye.

Rüzgar, hareket eden havadır. Rüzgarlı bir günde hava hızlı hareket eder. Rüzgârsız bir günde hava daha ağır hareket eder.

Rüzgar şapkanızı hiç uçurdu mu? Şemsiyenizi tersine çevirdi mi? Veya sizi düşürdü mü? Eğer böyle şeyler başınızdan geçti ise, rüzgarın çok kuvvetli olabileceğini biliyorsunuz demektir.

Rüzgar bazen Kuzeyden, bazen Güneyden eser. Kuzey rüzgarı çok defa soğuktur. Güney rüzgarı genellikle ılıktır. Rüzgar bazen başka yönlerden de gelir. Eğer bir rüzgar gülünüz varsa rüzgarın hangi yönden estiğini anlayabilirsiniz.

Rüzgar bir çok bakımdan bize yardım eder. Büyük yel değirmenlerini çevirir. Yel değirmenleri tulumba işini yaparak yukarıya su çıkarır. Yahut buğday öğütür.

Advertisement

Rüzgar, yelkenli gemileri yürütür. Islak elbiseleri çabuk kurutur. Tohumları savurur. Bize kar ve yağmur yağdıran bulutları getirir.

Rüzgar bizi eğlendirir. Yazın oyuncak gemilerimizi yürütmeğe, uçurtmalarımızı uçurtmağa yardım eder. Kışın büyük kar yığınları yapar.

Rüzgar, bize zarar da verebilir. Fırtınalarda rüzgar o kadar kuvvetli olabilir ki ağaçların dallarını kırar. Ağacın gövdesini de devirir. Mısır, buğday, yulaf tarlalarını hatta evleri silip süpürür. İnekleri, atları, küçük binaları alır uzaklara götürür. Amerikanın bazı yerlerinde rüzgar büyük toz bulutları meydana getirir. Toz fırtınaları çok büyük zararlar yapar. Çiftçilerin iyi topraklarını, silip süpürebilir. Kazalara, hastalıklara sebep olabilir.

Kuvvetli rüzgarlar yangını başa çıkılmayacak bir hale getirirler. Rüzgar, yanan odun parçalarını uzaklara savurabilir.

Advertisement

Rüzgar genellikle kapıları, pencereleri takırdatarak büyük gürültü yapar. Bazen o kadar çok gürültü yapar ki, insanlar rahat uyuyamazlar.

Rüzgarın oynadığı bir oyun

Ahmet ile Mehmet yatmak üzereydiler. Pencereden dışarıya baktılar, çok kar yağıyordu. Ahmet:

— Sabaha erken kalkmak gerek, okula gitmeden önce yoldaki karları temizlemeli. Ben kar temizlemesine bayılırım, dedi.

Advertisement

Mehmet:

— Ben hiç sevmem.

Ahmet:

— Öyle ise yolun yarısından fazlasının karını ben temizlerim.

Advertisement

Mehmet:

— Ben büyük ağaca kadar temizlesem olur mu?

Ahmet:

— Olur, geri kalanını da ben süpürürüm.

Advertisement

Ertesi sabah Ahmet’le Mehmet erkenden kalktılar. Kahvaltılarını ettikten sonra ellerine kürekleri aldılar. Kapıyı açar açmaz kahkahalarla gülmeye başladılar. Ahmet’in temizliyeceği yer temizlenmişti. Kürekle atılacak kar kalmamıştı. Rüzgar oradaki karın hepsini süpürmüştü. Fakat Mehmet’in temizleyeceği yerdeki kar pek çoktu. Rüzgar bütün karı oraya yığmıştı. Rüzgar Mehmet’e iyi bir oyun oynamıştı.


1 Yorum

Leave A Reply