Rydapt İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0

Rydapt ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Rydapt yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Rydapt neyi tedavi eder? Etkileşimleri.

Rydapt

Rydapt

Kullanımları

Midostaurin, belirli kan hücresi kanseri türlerini (akut miyeloid lösemi-AML, mast hücresi lösemi-MCL) veya bir bağışıklık sistemi bozukluğunu (mastositoz) tedavi etmek için kullanılır. Kanser hücrelerinin ve bazı bağışıklık sistemi hücrelerinin (mast hücreleri) büyümesini yavaşlatarak veya durdurarak çalışır.

Rydapt nasıl kullanılır?

Midostaurin almaya başlamadan önce prospektüsü okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

Bu ilacı, genellikle günde iki kez (12 saatte bir) doktorunuz tarafından belirtildiği gibi ağızdan alın. Kapsülleri bütün olarak yutun. Kapsülleri açmayın veya ezmeyin.

Dozaj, tıbbi durumunuza ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır. Belirli durumlar için, bu ilacı her gün almanız gerekmeyebilir (örneğin, bazı insanlar ilacı 2 hafta boyunca almaya, sonra 2 hafta durmaya yönlendirilir). Doktorunuzun talimatlarına dikkatlice uyun.

Doktorunuz, bulantı ve kusmayı önlemek için başka ilaçlar almanızı söylemelidir. Bu ilaçları talimatlara uygun şekilde alın.

Bir doz aldıktan sonra kusarsanız, o zaman başka bir doz almayın. Bir sonraki dozunuzu her zamanki doz programınıza göre alın.

En iyi şekilde yararlanmak için bu ilacı düzenli olarak kullanın. Hatırlamanıza yardımcı olmak için her gün aynı saatte alın.

Dozunuzu artırmayın veya bu ilacı reçetelenenden daha sık veya daha uzun süre kullanmayın. Durumunuz daha hızlı iyileşmeyecek ve ciddi yan etki riskiniz artacaktır.

Doktorunuz veya eczacınız bunu güvenle yapabileceğinizi söylemedikçe, bu ilacı kullanırken greyfurt yemekten veya greyfurt suyu içmekten kaçının. Greyfurt, bu ilaçla yan etki şansını artırabilir. Daha fazla bilgi için doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Yan etkiler

Bulantı / kusma, ishal, mide / karın ağrısı, ağız yaraları, kabızlık, hemoroid, baş ağrısı, baş dönmesi, yorgunluk, kas / eklem ağrısı veya uyku sorunu oluşabilir. Bu etkilerden herhangi biri sürerse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Artan susuzluk / idrara çıkma, böbrek problemleri belirtileri (idrar miktarındaki değişiklik gibi), enfeksiyon belirtileri (gitmeyen boğaz ağrısı, ateş gibi), kolay morarma / kanama, olağandışı yorgunluk, kanlı veya kahve telvesi gibi görünen kusma, siyah / katran dışkı gibi ciddi yan etkileriniz varsa hemen doktorunuza bildirin.

Akciğer sorunlarının belirtileri (öksürük, nefes darlığı, göğüs ağrısı), hızlı / düzensiz kalp atışı, şiddetli baş dönmesi, bayılma gibi çok ciddi yan etkileriniz varsa hemen tıbbi yardım alın.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğazda), şiddetli baş dönmesi, solunum zorluğu.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Midostaurin almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce, doktorunuza veya eczacınıza, özellikle akciğer / solunum problemleri gibi tıbbi geçmişinizi söyleyin.

Midostaurin, kalp ritmini etkileyen bir duruma neden olabilir (QT uzaması). QT uzaması nadiren ciddi (nadiren ölümcül) hızlı / düzensiz kalp atışına ve hemen tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyan diğer semptomlara (şiddetli baş dönmesi, bayılma gibi) neden olabilir.

Belirli tıbbi durumlarınız varsa veya QT uzamasına neden olabilecek başka ilaçlar alıyorsanız QT uzaması riski artabilir. Midostaurin kullanmadan önce, doktorunuza veya eczacınıza aldığınız tüm ilaçları ve aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz: belirli kalp problemleri (kalp yetmezliği, yavaş kalp atışı, EKG’de QT uzaması), bazı kalp problemlerinin aile öyküsü (QT) EKG’de uzama doktorunuza bildirin.

Kandaki düşük potasyum veya magnezyum seviyeleri de QT uzaması riskinizi artırabilir. Belirli ilaçlar (diüretikler / “su hapları” gibi) kullanıyorsanız veya ciddi terleme, ishal veya kusma gibi durumlarınız varsa bu risk artabilir. Midostaurin’i güvenle kullanma hakkında doktorunuzla konuşun.

Bu ilaç baş dönmesi yapabilir. Güvenli bir şekilde yapana kadar araba kullanmayın, makine kullanmayın veya uyanıklık gerektiren herhangi bir şey yapmayın. Alkollü içecekleri sınırlayın.

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin.

Yaşlı yetişkinler bu ilacın yan etkilerine, özellikle QT uzamasına daha duyarlı olabilir.

Hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız doktorunuza bildirin. Bu ilacı başlattıktan sonraki 7 gün içinde hamilelik testi yaptırmalısınız. Midostaurin kullanırken hamile kalmamalısınız. Midostaurin, doğmamış bir bebeğe zarar verebilir. Bu ilacı kullanan hem erkekler hem de kadınlar, tedavi sırasında ve tedaviyi bıraktıktan sonra 4 ay boyunca güvenilir doğum kontrol formları hakkında sorular sormalıdır. Siz veya eşiniz hamile kalırsa, bu ilacın riskleri ve yararları hakkında hemen doktorunuzla konuşun.

Bu ilacın anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Bebek için olası risk nedeniyle, bu ilacı kullanırken ve bu ilacı durdurduktan sonra 4 ay boyunca emzirmek önerilmez. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Diğer ilaçlar midostaurinin vücudunuzdan çıkarılmasını etkileyebilir, bu da midostaurinin nasıl çalıştığını etkileyebilir. Örnekler arasında rifamisinler (rifabutin gibi), St.John’s wort, nöbetleri tedavi etmek için kullanılan ilaçlar (karbamazepin, fenitoin gibi) bulunur.


Leave A Reply