S – Ş Harfiyle Başlayan Ülkeler ve Başkentleri, Ülke İsimleri ve Başkentler

0
Advertisement

Dünyadaki baş harfi S-Ş olan, S – Ş harfi ile başlayan ülkeler hangileridir? S – Ş Harfiyle Başlayan Ülkeler ve başkentlerinin listesi.

s ülkeler

Kaynak: pixabay.com

ÜLKE ADIBAŞKENTİ
 Saint HelenaJamestown
 Saint Kitts ve NevisBasseterre
 Saint LuciaCastries
 Saint Vincent ve GrenadinlerKingstown
 SamoaApia
 San MarinoSan Marino
 São Tomé ve PríncipeSão Tomé
 SenegalDakar
 SeyşellerVictoria, Seyşeller
 SırbistanBelgrad
 Sierra LeoneFreetown
 SingapurSingapur
 SlovakyaBratislava
 SlovenyaLjubljana
 Solomon AdalarıHoniara
 SomaliMogadişu
 Sri Lanka (Adlî)Sri Jayawardenepura (Kotte)
 Sri Lanka (Resmî)Colombo
 SudanHartum
 SurinamParamaribo
 SuriyeŞam
 Suudi ArabistanRiyad
 Svaziland (Kraliyet ve yasama merkezi)Lobamba
 Svaziland (Siyasî)Mbabane
 ŞiliSantiago de Chile
 Şili (Yasama merkezi)Valparaíso

Yukarıdaki tablo isim şehir hayvan oyunu için elverişli olacağı gibi, coğrafya bilgisini geliştirmek isteyenler için de faydalı olacaktır.


Riyad

Riyad; Suudi Arabistan’ın başkenti, Necit Bölgesi’nin merkezidir.Ülkenin ortadoğusunda, Basra Körfezi’nin 386 km batısında, Mekke’nin 773 km kuzeydoğusunda yer alır.

Deniz düzeyinden 520 m yükseltide, Necit Yaylası’nın başlıca büyük yerleşimidir. İklimi sıcak ve kuraktır. Surlarla çevrili İran-Mekke Karayolu üzerinde, verimli bir vadide kuruludur. 1957’de öğretime açılan Riyad Üniversitesi, Suudi Arabistan’ın yükseköğrenim kurumudur. Kraliyet Meslek Enstitüsü kenttedir.

Tarihi: 19. yüzyılın başlarında Vahhabilerin merkezi olan kent, 1891’de Raşid Ailesi’nin yönetimine girdi. Ocak 1902’de İbni Suud tarafından ele geçirildi. Bu olay, aynı zamanda Suudi Arabistan Krallığı’nın doğuşunu hazırladı.

Ancak Cidde, tam bağımsızlığının kazanıldığı 1932’ye kadar başkent ve en büyük ticaret merkezi olma konumunu sürdürdü. Basra Körfezi’nden gelen deve kervanlarına bağımlı olan kent ekonomisi, Cidde-Dummam demiryoluyla gelişti.

Advertisement

Mogadişu

Mogadişu; Somali’nin başkentidir. Ülkenin güneydoğusunda, Hint Okyanusu kıyısında yer alır. Ekvator’un hemen kuzeyinde kalan kentin iklimi sıcak ve nemlidir. İlkenin başlıca limanıdır. 1960’ların sonunda genişletilerek çağdaş duruma getirilen limandan, canlı hayvan, deri, muz, kömür, dışsatımı yapılır. Uluslararası Mogadişu Havaalanı, karayollarıyla komşu ülkeler bağlantısı vardır.

Tarih: 10. yüzyılda kurulan kent, Arapların, Doğu Afrika kıyılarındaki ilk yerleşim merkezlerinden biri oldu. 14. Yüzyılda Müslüman Adal Krallığı’nın merkezi oldu. 1871’de Zengibar Sultanlığı topraklarına katıldı, 1892’de sömürgeleştirilerek İtalyan Somalisi’nin bağımsızlığım kazanmasıyla başkent konumu kazandı. Ocak 1991’de, yönetime karşı darbe düzenleyen gerillalarla hükümet güçleri arasında kanlı çarpışmalara sahne oldu.

Tarihsel Eserler: Arap-İtalyan mimarlığının izlerini taşıyan kentte, Fakr-üd Din Camisi (1296), Garesa Sarayı (19. yüzyıl), en önemli tarihsel yapılardır. Zengibar sultanların yaptırdığı Garesa Sarayı’nın bir bölümü günümüzde Somali Ulusal Müzesi’ne dönüştürülmüştür.


Leave A Reply