Saat Nedir? Ne İşe Yarar? Zaman ve Ölçme Birimi Olarak Saat

0

Saat nedir? Saat ne amaçla kullanılır? Saatin kullanımı, ne işe yarar, hakkında bilgi. Zaman birimi olarak saat ve ölçme birimi olarak saat.

Saat

Saat;Bir günün yirmi dörtte birine «saat» denir. Ayrıca, zamanı ölçmek için kullanılan aletler de «saat» diye anılır.

Zaman Birimi Saat. — Zaman biriminde, 1 saat 60 dakikaya, 1 dakika da 60 saniyeye bölünür. Saat, eskiden, «gündüz», «gece» bölümlerine ayrılır, gündüzler 12, geceler de 12 saat olarak hesaplanırdı. Konuşma dilinde de hâlâ «gündüzün 11’i», «gecenin 11’i» gibi, saatler ikiye ayrılarak söylenir.

Sonradan bu ölçme sistemi, bazı memleketlerde çalışmanın süresiz «vardiya» ile yapılması dolayısıyla, bırakıldı, bunun yerine 24 saat esası kabul edildi. Bu sisteme göre, gün gece yarısından başlar, öğle vakti 12’den sonra 1’e dönülmeyerek 13, 14… diye 24’e kadar sayılır. Böylece, «gündüzün 11’i», «gecenin 11’i» diye açıklamaya lüzum kalmadan, saatleri söylemek kabil olmuştur;: «Gündüzün 11’i» saat 11, gecenin 11 ‘i ise saat 23’tür.

Ölçme Aracı Saat. — Zamanı bilmek için bir ölçme aracı olarak kullanılan saatin türlü çeşitleri yapılmıştır. Bugün kullanılan saatlerin ancak 500 yıllık bir geçmişi vardır. Ondan önce, insanlar, zamanı ölçmek için çeşitli araçlardan faydalanmışlardı.


Bir Yorum Yazmak İster misiniz?