Şabanözü Nerededir?

0

Şabanözü nerededir? Şabanözü hangi ilimize bağlıdır? Şabanözü ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

Çankırı ile Şabanözü İlçesinden Bir Görünüm

Çankırı ile Şabanözü İlçesinden Bir Görünüm

Şabanözü Çankırı ili’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 21 adet köyü vardır. İlin güneyinde; kuzeydoğu ve doğudan Eldivan, güneyden Ankara’nın Çubuk ve Kalecik, batı ve kuzeybatıdan Orta ilçeleriyle çevrilidir.

Advertisement

İlçe toprakları kuzeyden 1.400 metre yükseltideki dağlarla çevrilidir. Güneye doğru yükselti azalır. Kuzeyde ve doğuda Köroğlu Dağları’nın uzantıları, ilçe topraklarına sokulur. Doğuda Eldivan Dağı (1.286 metre) en yüksek noktayı oluşturur. 900-1200 metre dolayındaki yükseltiler, geniş alanlar kaplar. Güneyde Terme Ovası’nın (900 metre) bir bölümü yer alır. Şabanözü Çayı olarak da bilinen Terme Çayı, Acıçay ile birleşerek Kızılırmak’a dökülür.

Karasal iklim egemendir. Yazları sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve yağışlıdır. Yıllık ortalama sıcaklık 11-12°C, yağış tutan 555 mm’dir. Eldivan Dağı eteklerinde doğal yapısı bozulmuş durumda meşe ve çam ormanlarıyla geniş alanlar kaplayan bozkır bitkileri, doğal bitki örtüsünü oluşturur.

Ekonomi, tarım ve hayvancılığa dayanır. Buğday, arpa, mısır, fiğ, mercimek, nohut, şeker pancarı, patates, soğan, sarımsak, elma, erik, üzüm, yetiştirilen başlıca tarımsal ürünlerdir. En çok koyun beslenir. Hayvansal ve tarımsal ürünler canlı hayvan ticareti yapılır. Asbest, magnezit yatakları vardır.

Ankara-Çankırı Karayolu üzerinde, deniz düzeyinden 1.060 metre yükseltide kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 41 km uzaklıktadır.

Advertisement


Leave A Reply