Sabun Kirleri Nasıl Temizler?

0

Sabun kirleri nasıl temizler, sabun ne işe yarar? Sabun temizleme işlemini gerçek anlamda nasıl gerçekleştirir sorusunun cevabı

Sabun Kirleri Nasıl Temizler?

Sabun Kirleri Nasıl Temizler?

Bazı kişiler sadece su ile yıkanmanın da insanı temizleyeceği kanısındadırlar. Fakat gerçekte sabun insanı sadece su ile yıkanmaktan çok daha iyi temizler. Bunun da sebebi ise şudur: Derimizin üstünde birtakım girintiler, çıkıntılar vardır. Etraftaki toz, pislikler bu çukurlara dolar ve buralara adeta çıkmamacasına yapışırlar. Kirlerin üstünden akan su bunların bir kısmını da beraberinde götürebilir ancak bu kesinlikle yeterli değildir. İşte burada devreye sabun giriyor ve sabunun yaptığı iş çok daha başkadır. O, kirleri yerlerinden söküp çıkarabilir ve bunu her seferinde de yapar.

Su ile sabun bir araya gelince hayli ilgi çekici şeyler olmaya başlar. İkisi karışınca köpük denilen şey meydana gelir. Köpük baloncuğu ince bir sabun tabakasının çevrelediği içi hava dolu bir kabarcıktan başka bir şey değildir.

Sabunu köpürtürken sabunlu suyun içine adeta hava pompalamaktan başka bir şey yapmıyorsunuzdur aslında.

Bir mıknatısın toplu iğneleri, demir tozlarını nasıl topladığını muhakkak görmüşsünüzdür. İşte sabun da köpükleri de kirleri mıknatıslar gibi toplarlar. Sonra bunlar çalkaladığımız su ile akar giderler. Bu arada derideki çukurlara yapışan kirleri de beraberlerinde götürdüklerinden tertemiz olursunuz. Yani uzun lafın kısası sadece su ile çıkartabileceğini kirler sınırlıdır. Sabun olmadan tam olarak ellerinizi ve ya başka bir yeri tam anlamı ile temizleyemezsiniz.


Bir Yorum Yazmak İster misiniz?