Saç Hastalıkları Nelerdir?

0
Advertisement

Saç derisinde oluşan hastalıklar nelerdir? Saç hastalıklarının en sık rastlananları, sebepleri ve hakkında bilgi.

sac-hastaliklariSaç Hastalıkları; Saçla ilgili birçok hastalıklar vardır. Bunlar doğrudan doğruya saçlara ait mikroplu bir takım hastalıklar olabildiği gibi, vücudun bütününü ilgilendiren birtakım hastalıklar da saçlar üzerinde zararlı etkiler yapabilir. Bu arada, vücudun bakımına, beslenişine bağlı olan açlık, vitaminsizlik gibi haller, şeker hastalığı gibi bünye bozuklukları saçlara zarar verebilir.

Başlıca saç hastalıkları şunlardır:

Saç Dökülmesi. — Normal dökülmeler dışında bazen dökülen saçın yerine yeniden saç gelmez. Mantarlar sınıfından olan birtakım mikropların yaptıkları deri ve saç hastalıklarında saçların kökünü mikroplar harap eder; onun için, bir daha saç çıkmaz, «kel hastalığı» bunlardandır.

Saçkıran (Pelât) Hastalığı. — Bir deri hastalığıdır. Saçlar yer yer plâklar halinde dökülür, derinin o bölgesi çıplak kalır. Bu mikroplu bir hastalık değildir, hastanın sinir ve ruh sarsıntılarıyla ilgilidir. Bazen büyük bir sıkıntıdan sonra olur. Uygun bir tedaviyle yeniden saç çıkabilir.

Kepek (Sebore) Hastalığı. — Bu da bir deri hastalığıdır. Mikroplardan ileri geldiği söylenilmişse de ispat edilememiştir. Bünyeyle, kalıtımla ilgilidir. En çok erkeklerde olur. Bu hastalıkta başın derisi pul pul kabarır.

Advertisement

Kellik. — Bir hastalık değildir, yaştan ileri gelir. Yaş ilerleyince saçlar, çoğunlukla başın tepesinden dökülmeye başlar. Zamanla tepe çırçıplak kalır. Dökülen saçların yerine yenisi çıkmaz, çünkü kıl kökleri harap olmuştur. Kellik yalnız erkeklerde olur.


Yorum yapılmamış

  1. Merhaba ben Zigavus’un sarımsaklı şampuanını kullanıyorum saç dökülme problemim 2 ayda bitti diyebilirim.Çok memnun kaldım herkese tavsiye ederim.

Leave A Reply