Saç Nedir? Saç Hakkında Bilgi

0

Saç nedir? Saçın özellikleri, yapısı nasıldır? Saç ne işe yarar, saç hakkında bilgi. Saçların biçimi, kesiti ve rengi nasıldır?

Saç; İnsanlarda, enseden alna kadar başın üzerini kaplayan kıllara «saç» denir. Saçlar kafatasını sıcağa, soğuğa karşı korur. Şiddetli güneş altında dururken, güneş ışınları saçların arasından geçemez. Memeli hayvanlarda, özellikle karada yaşayanlarının gelişmiş olanlarının başlarında da bu çeşit koruyucu kıllar bulunur. Bunlara, bulunduğu yere göre, «saç», «perçem», «yele» denir.

Advertisement

saç

Saçlar, kafatasının üzerini kaplayan deriden yatık olarak çıkarlar. Yapılışı tıpkı derimizin üzerindeki kılları andırır. Yalnız, kıllar belirli bir uzunlukta kalır, saçlar ise boyuna uzar. Bir insan, saçını hiç kesmezse 70 yaşında saçın 11 m. 50 cm. kadar olacağı hesaplanmıştır. İhtiyarlayıp ömrünü tamamlayan saçlar kendiliğinden dökülürler. Saçların diplerinde saçı besleyen bir «soğan»la küçük kaslar bulunur. Korktuğumuz zaman bu kaslar saçları, tıpkı kıllarda olduğu gibi, dikleştirir. «Korkudan saçlarım dimdik oldu» sözü bunu anlatır.

Saçların biçimi, rengi insan ırklarına göre değişir. Genel olarak «albino» (akşar, akşın) denen, derisinde, kıllarında, gözlerinde doğuştan boya maddesi bulunmadığı için her yanı beyaz olanların saçları da renksiz, yani beyazdır.

Bütün saçların kesiti tam daire biçimi değildir. Bu, insandan insana değişir Kesiti daire biçimi olan saçlar uzun, düzdür; kesiti söbe (yumurta biçimi) olan saçlar dalgalı; kesiti iyice yassı olanlar da kıvırcıktır. Düz bir saç, sararak, ya da özel aletlerle ısıtıp kıvırarak, bir süre için, dalgalı, ya ela kıvırcık hale getirilebilir. Sarı saçlar, çoğunlukla, koyu renkli saçlardan daha ince, daha yumuşaktır.

Advertisement

Saçların ağarması içindeki «pigment» denen boya maddesinin azalıp kaybolmasından ileri gelir.


Leave A Reply