Sadi Şirazi Kimdir?

0
Advertisement

Sadi Şirazi Kimdir? Sadi Şirazi hayatı, biyografisi, eserleri hakkında bilgilerin yer aldığı yazımız. İran’lı şairin bilinen hayatı hakkında bilgi.

Sadi Şirazi

Sadi Şirazi; İranlı şairdir (Şiraz 1213 -ay.y. 1292).

Asıl adı: Ebu Abdullah Müşerrefettin. Yaşamına ilişkin bilgiler kesin değildir. Birçok kaynak 12 yaşında yetim kaldığını, aile yakınlarının gözetiminde büyütüldüğünü söylemekte birleşir. Moğolların gelişi yüzünden Bağdat’a gittiğini, tek bir ümmet kaynaşması içindeki İslam ülkelerinde rahatça gezdiğini, zamanın ünlü mutasavvıflarıyla ilişki kurup onların önünde yetiştiğini, insan sevgisini temel alan ülkücü bir dünya görüşünü benimsediğini bildirmekte ortak kabul vardır.

Yazılı belge olduğu için yaratılış zamanlarını kesinlikle bilinen ünlü iki eserinin (Bostan-Çiçek Bahçesi, 1257; Gülistan-ı Gül Bahçesi, 1258) , Salgurlu emiri Ebubekir bin Sad bin Zengi’ye sunulduğu da kesindir. Bu eserlerin yarattığı destek ve korumayla bir süre mutlu ve rahat bir yaşam sürmüş olması da gerçeğe yakındır.

Bu eserlerdeki felsefe olgunluğu, onu dar açılı bir dindarlığa, hoşgörüsüz bir bağnazlığa, yaşamdan uzak bir tekliliğe götürmeyecek kadar açıktır; şu halde yaşamının ve yazgısının bilmediğimiz etkileri, özellikleri bulunmalıdır. Arapların makame dediği küçük, özlü öykücüklerden oluşan bu eserler, içeriği destekleyen şiir parçalarıyla birleşince yüzyıllarca sürecek bir ilginin merkezi olmuşlardır.

Advertisement

Sadi’nin ayrıca ruba’i ve gazelleri de yeteneğinin gücünü kanıtlayan değerli ürünlerdir. Osmanlı Devleti zamanında Farsça öğrenmenin en doğru ve sağlıklı metinleri sayılan Bostan ve Gülistan, birçok kez dilimize çevrilmiştir.


Leave A Reply