Safiye Sultan Kimdir? Osmanlı Tarihinin Önemli Valide Sultanının Hayatı ve Dönemi

7
Advertisement

Safiye Sultan Kimdir? Osmanlı tarihinin önemli şahsiyetlerinden olan Safiye Sultan’ın hayatı, biyografisi. Safiye Sultan ile ilgili bilgi.

Safiye Sultan

Kaynak: wikipedia.org

Valide Safiye Sultan ( Osmanlı Türkçesi : صفیه سلطان :; c. 1550 – Kasım 1618 veya 1619 ) , III. Murad’ın eşi ve III. Mehmed’in annesi olarak Osmanlı İmparatorluğu’nun valide sultanıydı. Safiye, Kadınlar Sultanlığı olarak bilinen dönemin de önde gelen isimlerinden biriydi. Yedi padişah döneminde Osmanlı sarayında yaşadı: Kanuni Sultan Süleyman, II . Selim , III. Murad , III. Mehmed , I. Ahmed ,Mustafa I ve Osman II.

İlk Yılları

Safiye Sultan’ın kimliği çoğu zaman Venedikli kayınvalidesi Nurbanu’nun kimliğiyle karıştırılarak kendisinin de Venedik kökenli olduğuna inanılmaktadır. Gerçekte Safiye, Dukagjin yaylalarında doğan Arnavut kökenliydi.

1563 yılında 13 yaşındayken Mihrimah Sultan ile Şehzade Mehmed’in kızı ve Kanuni Sultan Süleyman‘ın torunu Hümaşah Sultan tarafından Şehzade III Murad’a sunuldu. Kendisine Melike adı verildi ve daha sonra Safiye (“saf”) adını aldı ve Murad’ın (o zaman Sultan II. Selim’in en büyük oğlu) cariyesi oldu. 26 Mayıs 1566’da Kanuni Sultan Süleyman’ın öldüğü yıl oğulları, geleceğin Sultanı III. Mehmed doğdu.

Haseki Sultanlık Dönemi

Safiye Sultan, tahta geçmeden önce Murad’ın tek cariyesiydi ve saltanatının ilk yıllarında tek eşli bir ilişki içinde kaldı. Anne Nurbanu, oğluna hanedanın iyiliği için başka cariyeler almasını tavsiye etti, çünkü 1581’de hayatta kalan tek bir varisi Murad ve oğlu Safiye ile Mehmed vardı. 1583’te Nurbanu, Safiye’yi Murad’ı iktidarsız kılmak ve daha fazla cariye almasını engellemek için cadılar ve büyücüler kullanmakla suçladı. Bu, Safiye’nin uşaklarının hapsedilmesi ve işkence görmesiyle sonuçlandı. Murad’ın ablası Esmehan ona iki güzel cariye sunmuş, o da kabul etmiştir. Sözde iktidarsızlığından kurtulduğunda yirmi erkek ve yirmi yedi kız babası olacaktı.

Venedik raporları, başlangıçtaki bazı acılardan sonra Safiye’nin haysiyetini koruduğunu ve Murad’ın cariyelerini kıskançlık göstermediğini belirtiyor. Özellikle Nurbanu’nun ölümünden sonra kendisine değer vermeye ve siyasi konularda kendisine danışmaya devam eden padişahın teşekkürlerini kazanarak onun için daha da fazlasını satın aldı. Murad’ın son yıllarında Safiye yine tek ortağıydı. Yine de, Osmanlı tarihçisi Mustafa Ali’nin Venedik ve İngiliz büyükelçilerinin raporlarına aykırı olarak ondan böyle bahsetmesine rağmen, Safiye muhtemelen Murad’ın resmi karısı olmadı.

Advertisement

Murad’ın tahta çıkmasından bir yıldan daha kısa bir süre sonra dahi haseki olarak çok etkiliydi . Giovanni Moro 1590’da sahip olduğu otoriteyi, zaman zaman devlet işlerine müdahale ettiğini, görüşüne saygı duyduğunu ve onu mantıklı bulan padişah tarafından dinlendiğini bildirdi.

Sultanlık Dönemleri

III. Murat 1595’te öldüğünde, Safiye oğlu Mehmet’in padişah olmasını ayarladı ve böylece Osmanlı tarihinin en güçlülerinden biri olan Valide Sultan oldu. 1603’te oğlunun ölümüne kadar Osmanlı politikası, komuta ettiği kişiler ve hadımların reisi ve dolayısıyla Enderun‘un (imparatorluk iç sarayı) tartışmasız hakimi olmuştur.

Safiye Sultan, oğlunun saltanatının son döneminde aldığı çok büyük bir maaşın tadını çıkardı. III. Mehmet 1596’da Macaristan’da Eger’e karşı sefere çıktığında, annesi Hazine’den sorumlu olarak imparatorluk üzerinde nihai gücü elde etti. Oğlunu, İstanbul mahkemesinin bir kararını bozmaya ve Sadrazamlığı damadı Damat İbrahim Paşa’ya iade etmeye ikna etti.

Safiye Sultan’ın valide sultan olarak yaşadığı en büyük kriz, Esperanza Malchi’dir. Haremde hapsedilmiş bir kadın ile dış dünya arasında aracılık yapan gayrimüslim (tipik olarak Yahudi) bir kadındı. Sekreter ve iş takipçisi olarak görev yapıyordu. 1600’de imparatorluk süvarileri, Malchi’nin ve büyük bir servet biriktiren oğlunun etkisine karşı ayaklandı. Askerlerin maaşından zimmetine para geçirerek bundan sorumlu tutulan Safiye Sultan, Malchi ile oğlunu vahşice katleden askerlerin gazabına uğrama tehlikesi geçirdi. III. Mehmet, “annesine emrindekileri düzeltmesini tavsiye ettiğini” bildirmek zorunda kaldı. Askerlerin padişah üzerindeki etkisinden şüphelenmelerini önlemek için Safiye Sultan, III. Mehmet’i fermanlarını kendisi imzalamak yerine Sadrazam’a imzalatmaya ikna etti.

Osmanlı tarihi için çok ilginç bir bilgi olarak son söz olarak şunu söyleyebiliriz : Safiye Sultan’ın döneminden sonra başa geçen tüm padişahlar Safiye Sultan’ın torunlarıydı.

Advertisement


7 yorum

  1. 1.HÜRREM 2.NUR BANU VE 3.DE SAFİYE SULTAN OLMAK ÜZERE 3 GÜÇLÜ KADIN ARADA MİHRİMAH SULTANI DA UNUTMAMAK LAZIM

  2. 2126816337364736 on

    safiye sultanın hürem sultandan bir farkı yok kötüler mihrima annesi gibi her pisliği yapmıştı çok fena hepsi kayın valideleride

  3. 2126816337364736 on

    sutandan iyileri çıkmamış aralarından hele hürem her ihtimali düşünüyor nasıl kadımış beeeeeeeee
    kötlükleri ters düşüceği an nasıl olacağı ihtamaleri düşünüyor ne şeytan insanmış beeeeeeeeee

  4. Kara Kraliçe KÖSEM sultan’ı okuyorum kimin hangi padişahın annesi olduğunu çözememiştim çok iyi oldu bu yazıyı okumam. Teşekkürler 🙂

Leave A Reply