Sağlığı olanın umudu, umudu olanın herşeyi vardır atasözünün anlamı

0

«Sağlığı olanın umudu, umudu olanın herşeyi var demektir.» atasözü hakkındaki düşüncelerin bir kompozisyon halinde yazılmış açıklaması anlamı anlatılmış olan sayfamız.

Sağlığı olanın umudu umudu olanın herşeyi vardır atasözünün anlamı
HER ZAMAN UMUT

İnsan denilen varlık, madde ve ruhtan yaratılmıştır. Maddi varlığı, insan sağlam oldukça, ruhi varlığı ise umudu oldukça yaşar. Sağlığını yitiren vücut ölür, umudunu yitiren ruh, yaşama zevkinden yoksun kalır.

İnsanlar, umutları ile yaşarlar. Çocuk, bir şeyler öğrenmek umuduyla okula başlar; öğretmen, bir şeyler öğretebilmek umuduyla ders verir. Anne, çocuklarını mutlu görmek umuduyla yaşar. Zengin, daha çok kazanmak umuduyla çalışır. Var olan herkes, yaşamdan bir şeyler umar.

Umut, başarıya ulaşmada en önemli faktördür. O, karanlıklar içinde parlayan bir ışık gibidir. İnsana cesaret ve kuvvet verir.

Atatürk, memleketin en karanlık günlerinde Türk Ulusunu egemenliğine kavuşturabilmek umuduyla harekete geçti. Onun, ne üstün silahları, ne de düzenli bir ordusu vardı. Yalnızca kırılmaz bir umuda, sarsılmaz bir inanca sahipti. Bu umutla bütün güçlükleri yenip başarıya ulaştı.

Bir kumandan, bir bulucu, bir sanatkar veya herhangi bir insan, ufacık bir başarısızlıkta umudunu yitirirse, her şeyini yitirmiş demektir. Çünkü onun, karanlığını aydınlatan ışığı sönmüştür artık…

Bizi yaşama bağlayan, bize başarı yollarım açan, umut, sadece umuttur. O geveze kuşun kalbimizde hiç, ama hiç susmamasına bakmalıyız.


Leave A Reply