Sağlık Alanında Kullanılan Teknolojik Ürünler, Teknoloji Sağlıkta Kullanımı

0
Advertisement

Teknolojinin sağlık alanındaki kullanımı nasıldır? Sağlık alanında kullanılan teknolojik ürünler nelerdir, örnekler ve yeni gelişmeler.

Sağlık Alanında Kullanılan Teknolojik Ürünler

Teknoloji ve sağlık hizmetleri, tıp uzun yıllardır el ele ilerliyor. İlaç ve tıbbi alandaki ilerlemeler milyonlarca insanın hayatını kurtardı. Yıllar geçtikçe ve teknoloji gelişmeye devam ettikçe, sağlık alanında gelişmeler de olmaya devam edecek. Hastalıkların teşhisinin konulmasından, tedavisine, ilaç üretiminden, ameliyatlara kadar her alanda teknolojiden yararlanılmaktadır.

Steteskop

Kaynak : pixabay.com

Teşhis için kullanılan;
Röntgen cihazları, Manyetik rezonans cihazları, Tomografi cihazları, ultrason cihazları, EKG cihazları, EMG cihazları, kan tahlillerini yapmaya yarayan santrifüj cihazlar, otoklav makineleri, Steteskop, tansiyon aleti vb.

Tedavi için kullanılan;
İlaç üretiminde kullanılmış olan tüm cihazlar, araştırmalardaki teknoloji, ameliyatlarda kullanılan robotlar, lazer ameliyatlarındaki teknoloji, bilgisayarlar, kalp pilleri, yoğun bakım ünitesi, diyaliz makineleri, solunum cihazları vb.

MRI Görüntüleme

MRI Görüntüleme (Kaynak : Pixabay.com)

Sağlık alanındaki tüm teknolojik gelişmeleri burada sıralamamıza imkan olmadığı için son teknolojik gelişmelerden örnekler vereceğiz..

Doğal hareket eden protez uzuvları

Son birkaç yıldır protez uzuvlar gittikçe gelişti. Bununla birlikte, geçen yıl büyük bir gelişme kaydedildi. LiveScience.com’a göre, protezler artık insan beyni tarafından kontrol edilebiliyor. Bu yeni keşif “beynin farklı bir kısmına yapay bir uzuv bağlayarak” yapıldı. Teknoloji artık yapay uzuvlara daha doğal hareketlilik sağlayabiliyor.

Advertisement

Hayat değiştiren bir antibiyotik

Almanya’daki Bonn Üniversitesi ve Boston’daki Northeastern Üniversitesi’nden bilim adamları yeni bir antibiyotiği keşfetmek için işbirliği yaptılar. İlacın özellikleri etkileyici. Çünkü bu ilaç, 30 yıl içinde keşfedilecek ilk yeni antibiyotik. Bu antibiyotik, Reader’ın Digest.com’a göre pnömoni, tüberküloz ve yumuşak doku enfeksiyonları gibi ölümcül olabilecek enfeksiyonlarla savaşma potansiyeline sahiptir. Yeni ilaca Teixobactin deniliyor ve geçmişte antibiyotik keşiflerinde yaygın bir sorun olan “ilaç direncine yol açması pek olası değildir”.

Antibiyotik

Kaynak : Pixabay.com

Robotik cerrahi

Robotik cerrahinin kullanımı son yıllarda inanılmaz bir şekilde artmaya hazırlanıyor. Mayoclinic.com’a göre, robotik cerrahinin minimal invaziv prosedürler söz konusu olduğunda hassas, kontrol ve esnekliğe yardımcı olduğu söyleniyor. Robotik cerrahiyi kullanan cerrahlar, diğer yöntemlerle zor veya imkansız olabilecek hassas ve karmaşık prosedürleri uygulayabiliyorlar.

Kanser nanoterapisi

Nano cihazlar ve teknoloji halihazırda yaygın olarak kullanılıyor ve yıllar geçtikçe, ilaç ve ilaç teknolojisi iyileşmeye devam edecek. Bunlardan biri nanomateryallerle uygulanan yeni bir kanser tedavisi teknolojisidir. Örneğin, İsrail’deki Bar-Ilan Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, sağlıklı hücrelere dokunmadan, kanserli hücreleri hedef alan nanobotlar geliştirdi.


Leave A Reply