Sağlık İle İlgili Kompozisyon

5

Sağlık, sağlıklı olmanın önemi ile ilgili kompozisyon örneği. Sağlık konulu yazı, kompozisyon.

saglikİnsanların en kötü özelliklerinden biri zannedersem bazı şeylerin kıymetini kaybetmeden anlayamamaları. Bunların ilk sıralarında da sağlık geliyor.

Advertisement

Hepimiz sık yada ender mutlaka hastalanırız. Hastalandığımızda hele ki hastalığımız uzarsa hep kendi kendimize sağlığımıza daha dikkat edeceğimize dair sözler veririz. Hayatın güzellikleri o an için bize uzaktır. Ne koşup oynamanın zevki vardır nede yediğimiz yemeklerin. En sevdiğiniz yemeğe burun kıvırdığınızda, sokağa çıkıp en sevdiğiniz aktiviteyi yapmak size eziyet gibi göründüğünde hastasınız demektir. Herşey anlamını yitirir. O anlarda önemli olan vücudunuzun ihtiyacı olan dinlenme ve sağlığına geri kavuşmadır.

Eğer geçici bir hastalığınız varsa ” ki herkesin başından geçen bir süreçtir” şanslısınız demektir. Çünkü kısa zaman sonra hayat eski akışına geri dönecektir. Peki ya geçmeyecek bir hastalıksa? Vücudunuz artık asla eskisi gibi hissetmeyecekse?  Allah öyle bir günden hepimizi korusun. İşte bu noktada hemen belirtmek gerekir; “Sağlık çok değerlidir”.

Sağlığımızın değerini onu kaybetmeden bilerek hayatımızı sağlımızı koruyucu bir çerçevede yaşamamız gerekir. Bunların en basitleri temizlik, dengeli, düzenli beslenme ve düzenli uykudur. Bu kriterlerin yanı sıra uzun vadede hatta yaşlılığımızda dahi sağlıklı bir vücuda sahip olmak istiyorsak “ki hepimiz isteriz” spor yapmak da son derece önemlidir. Çok basit kurallarla hayatımızı daha sağlıklı ve verimli hale getirmek mümkündür. Çok geç olmadan sağlığımıza gereken önemi vermeli ve sağlık kontrollerimizi aksatmamalıyız.

Hastalıkların hepsinden kaçabilmek mümkün olmasa da sağlıklı bir hayat tarzının bunlarla mücadele şansı artacaktır. Kanuni Sultan Süleyman’ın da dediği gibi; “Olmaya devlet cihanda, bir nefes sıhhat gibi.”

Advertisement

BU YAZI NKFU.COM İÇİN YAZDIRILMIŞTIR, KOPYALAYIP YAYINLAYANLAR İLE İLGİLİ HUKUKİ İŞLEM YAPILIR.


5 yorum

Leave A Reply