Sağlıklı Kirpik Yapısına Ulaşmanın Yolları ve Kirpik Uzatma, Gürleştirme

0
Advertisement

Sağlıklı bir kirpik yapısına mı ulaşmaya çalışıyorsunuz? Aşağıda yer alan tavsiyelere uyarak sağlıklı kirpik yapısına ulaşmanın yollarını öğrenin.

kirpik

Sağlıklı kirpik yapısına ulaşmanın yolları nelerdir?

Evrensel olarak kabul edilmiş güzellik sembollerinden biri, güzel bir göz yapısına ve dolayısıyla kirpik yapısına sahip olmaktır. Uzun ve gür yapıdaki kirpikler, hem kadınlarda hem de erkeklerde ilgi çekici bir özellik olmakta ve insanların beğenisini kazanmaktadır.

Özellikle kadınların üzerinde durduğu güzel görünümlü kirpiklere sahip olmak için çok uzun yıllardır pek çok yöntem denemişler ve kirpiklerinin daha sağlıklı, daha uzun ve daha güzel gözükmeleri adına bir çok bakım yöntemi keşfetmişlerdir.

Kirpiklere uygulanan bakımlar geçmiş dönemlerden itibaren doğal ürünlerle yapılsa da kozmetik sektörünün gelişmesiyle birlikte yakın çağdan itibaren organik ürünlerin yanında özel kirpik bakım ürünleri de revaçta olan ürünler arasında yerlerini almıştır. Tabi bu ürünlerin de kontrolsüz kullanımı, kirpiklere çok fazla ürün sürülmesi; stres ve bazı hastalıklar neticesinde de kirpiklerin gürleşmek yerine dökülerek daha da sağlıksızlaştığı da tecrübe edilen sonuçlar arasındadır.

Özellikle kalitesiz makyaj malzemeleri, düzensiz ve sağlıksız beslenme durumu, kullanılan bazı ilaçların kirpiklere yan etki yaratması ya da aileden gelen genetik nedenlerden ötürü kirpikler bu tip durumlarda kısa, seyrek ya da döküntülü bir görünümde olabilir. Bu tip durumların önüne geçilmesi için de bireylerin kirpik güçlendirici, kirpik uzatıcı ya da gürleştirici pek çok bakım ürününe mecburen başvurdukları su götürmez bir gerçektir.

Advertisement

kirpik

Vitaminlerin Önemi

Kirpik yapısının tıpkı saçlarımızda da olduğu gibi sağlıklı, canlı ve gür bir yapıda olması için vazgeçilmez ihtiyaçları E vitamini, A vitamini ve B vitaminidir. Bu vitaminler özel gıda takviyeleriyle alınabildiği gibi aynı zamanda doğal besinlerle de vücuda sokulabilmektedir.

Bunun dışında kirpik uzatma ve gürleştirme konusunda alternatif tıpçıların en çok önerdiği ürün badem yağıdır. Badem yağının doğal içeriği sayesinde kirpikler doğal yöntemlerle sağlıklı bir yapıya kavuşup gün geçtikçe güçlenebilmektedir. Tercihinize göre makyaj yapmadan önce ya da duştan çıktıktan sonra kirpiklerinize bir kulak çubuğu yardımıyla hafifçe badem yağı sürebilir ve böylelikle kirpik yapınızdaki kırılmaların, seyrelmelerin ve güçsüzlüğün önüne geçebilirsiniz.

Bu tip çabaların içerisinde en çok dikkat edilmesi gereken konulardan biri de kaliteli kozmetik ürünlerinden kullanmaktır. En hassas noktalarımızdan biri olan kirpiklerimizde kullanacağımız kalitesiz ve pek çok kimyasal ürün içeren rimeller. Zaman içerisinde kirpiklerimizi bir hayli yıpratarak güçsüzleşmesine ve belki de dökülmelerine sebep olabilecektir. Bunun önüne geçebilmek adına kirpikleriniz için kullandığınız kozmetiklerin mutlaka “hipoalerjenik“özellik içermesine özen göstermeniz gerekmektedir.

Kirpikleri uzatacak ve gürleştirecek yöntemler

Her gün, gün içerisinde iki kez olmak şartıyla kirpiklerinizi kirpik fırçasıyla taramanız gerekmektedir. Eğer ki bir kirpik tarağına sahip değilseniz temizleyip arındırdığınız bir maskara fırçasından da yararlanabilirsiniz. Kullanacağınız fırçaya bir damla miktarında E vitamini yağı döktükten sonra kirpiklerinize sürün. Bu yağ sayesinde kirpiklerinizde dökülme gibi bir sorun varsa ortadan kalkacaktır. Aynı zamanda en başta bahsettiğimiz her gün uygulama yapılmasının nedeni kirpiklerin çok hızlı bir şekilde uzamasını sağlayarak daha kalın bir görüntüye ulaşmasına vesile olmaktır.

Beslenme düzenimizin kirpik sağlığı için çok büyük önemi vardır. Bu sebeple hem vitaminler açısından hem de protein içeriği açısından zengin besinlerin tüketimine yoğunlaşmaya özen gösterilmelidir. Örneğin; yoğurt, peynir, balık, soya proteini vb. ürünler vücudunuzda kirpiklerin uzamasına yardımcı olmaktadır.

Advertisement

Evde uygulayacağınız basit tariflerle de kirpik sağlığınızı korumanız mümkündür. Bir miktar sütü kaynattıktan sonra, ılık derecede olacak şekilde bir kulak çubuğu yardımıyla bu sütü kirpik diplerinize uygulayın. Gün içerisinde imkanlarınız elverdikçe uygulamayı 3 ya da 4 kez yapmaya özen gösterin. Süt besini, kirpiklerin daha gür olabilmesi için yardımcı bir öğe niteliğindedir.

kirpik

Uykuya dalmadan önce kirpiklerinize yine kulak çubuğuyla diplerine doğru badem yağı, zeytinyağı, jojoba yağı, hint yağı, hindistan cevizi yağı ya da E vitamini yağını ister karıştırarak ister tekli olarak uygulamanız

Kirpiklerinizi hem çok kısa sürede uzatacak hem de daha gür kirpiklere sahip olmanızı sağlayacaktır. Uyguladığınız yağları sabaha kadar kirpiklerinizde bırakmak daha etkili bir sonuç almanıza da yardımcı olacaktır.

Tarifler

Tarif olarak yarım tatlı kaşığı miktarındaki badem yağını, bir yemek kaşığı miktarındaki aloe vera jelini, yarım tatlı kaşığı miktarındaki hint yağını ve bir yemek kaşığı miktarındaki vazelini birbirine karıştırdıktan sonra bu karışımı kirpik diplerinize uygulayarak sabaha kadar bekletin. Sabah ılık suyla yıkayacağınız bu formül sayesinde uygulamaya başladığınız tarihten bir iki hafta sonra kirpiklerinizde fark edilir uzunluğa ve gürleşmeye tanık olmanız olasıdır.

Bir çay kaşığı miktarındaki saf bal ile bir çay kaşığı miktarındaki hint yağını bir kabın içerisinde karıştırarak kirpiklerinize sürdükten sonra kirpiklerinizin çok kısa bir sürede uzadığını görmeniz mümkündür.

Bir kabın içerisinde nar suyunu kaynattıktan sonra ılıması için bir kenarda bekletin. Ilıdığından emin olduktan sonra bu malzemeyi kirpik diplerinize uygulayın. Bu yöntem özellikle kirpik dökülmesi sorunu yaşayan bireyler için birebir bir çözüm olacak; dökülmeyi durdurarak aynı zamanda kirpiklerin daha güçlü ve gür bir yapıda olmasını sağlayacaktır.

Son olarak da önerilecek yöntemlerden biri her gece kirpik diplerinize bir miktar vazelin uygulaması yapmaktır. Vazelin içeriği kirpik yapınızı güçlendirerek daha uzun ve daha gür kirpiklere kavuşmanıza yardımcı olacaktır.


Leave A Reply