Sağlıklı Yaşam ve Fitness (Sportif Faaliyetler) Arasındaki İlişki Nedir?

0
Advertisement

Sağlıklı yaşam için çok basit kurallara uymamız gerekir. Bunların en başında da hareketli bir yaşam ya da fitness yani sportif faaliyetler gelmektedir.

Yürüyüş

Sağlık, genellikle üç ana parametre üzerinden ölçülebilir: Fiziksel, Psikolojik ve Beslenme. Fiziksel sağlık, bir kişinin fiziksel görünümü anlamına gelir; Beslenme sağlığı, bağışıklık ile hastalıklarla savaşmak için vücutta temel besin maddelerinin varlığı anlamına gelir. Psikolojik sağlık, bir insanın yaşamın her koşulunda sabır, sakinlik ve rahatlama sağlama yeteneği anlamına gelir.

Sağlık profesyonelleri kanser, diyabet ve depresyon, uyuşukluk gibi diğer zihinsel ve fiziksel sağlık sorunlarını, bir kişinin zindeliği ve refahındaki eksikliklere bakar. Bir kişinin sağlıksız ve uygun olmayan yaşam tarzı da erken ölümle sonuçlanır. Genç nesilde obezite ve fiziksel uygunluk, diyabet, kalp hastalığı ve diğer ciddi sağlık sorunlarına zemin hazırlar.

Yürüme, koşma, bisiklete binme, oynama, yüzme, bahçecilik, atlama, ağırlık kaldırma ve Yoga, formda ve sağlıklı yaşam tarzımızı korumamıza yardımcı olan önemli etkinliklerden bazılarıdır. Hem fiziksel hem de zihinsel olarak formda olan bir kişi, yaşamın iniş ve çıkışlarıyla yüzleşecek kadar güçlüdür ve koşullardaki ciddi değişikliklerden etkilenmez.

Ayrıca açık havada güneşte zaman geçirmeli, temiz hava solumak ve sağlıklı aktivitelere katılmak gerekir. Aktif kalmak enerjik kalmanızı sağlar.

Advertisement
Birinin sağlığını etkileyen birkaç bileşenden, genel sağlık, zindelik ve zihinsel refahı sağlamak için yedi temel fiziksel bileşen şunlardır:
 • Kardiyovasküler / Aerobik Kondisyonlama
 • Vücut Geliştirme ve Kas Geliştirme
 • Germe – Kaslar, Bağlar ve Tendonlar
 • Çekirdek Kararlılık – Hem fiziksel hem de zihinsel
 • Beslenme ve Destek – Dengeli Diyet
 • Zihinsel Dinlenme ve Rahatlama – Dengeli yaşam tarzı
 • Uyku – Düzenli uyku

Su Sporları

Sağlıklı ve besleyici yiyecekler yemek, egzersiz yapmak, yeterli uyku almak, zararlı maddelerin alımından kaçınmak sağlıklı ve formda kalmanın sadece birkaç basit yoludur. Bunlar doğrudan zihinsel, fiziksel ve duygusal sağlığımızla ilgilidir.

Fitness ve zihinsel sağlık, sağlıklı bir yaşamın vazgeçilmez parçalarıdır. Aktif ve sağlıklı bir yaşam tarzının faydaları elbette inkar edilemez.

Etkinlik seviyelerinizi biraz artırmaya veya kapsamlı bir fitness planına katılmaya ve katılmaya karar verirseniz, uzun vadede size ödeyecektir. Egzersiz vücudunuzun çeşitli organlarının sağlığınız için iyidir ve kendinizi daha güçlü hissetmenizi sağlar.

Sağlıklı bir yaşam için beslenme ve zindelik çok önemlidir. Sadece iyi görünüyor ve iyi hissetmiyoruz, aynı zamanda doğru beslenme yiyeceklerini yiyerek ve doğru miktarda egzersiz yaparak, bazı ciddi yaşamı tehdit eden hastalıklara yakalanma şansını azaltabiliriz.

spor

Advertisement
Dengeli sağlıklı ve formda yaşam tarzını sürdürmek için yapılması gerekenler:
 1. Vücudu nemli tutmak – Bol su için
 2. Yemeklerden önce ve sonra ellerin yıkanması – Sanitasyonun sürdürülmesi
 3. Düzenli egzersiz
 4. Besin alımı
 5. Düzenli, sağlam uyku
Sonuç:

Sağlıklı bir sağlık sadece bir sağlık bedenini korumakla kalmaz, aynı zamanda sağlıklı bir zihinsel durumu da içerir. Sağlığımız gıda, kirlilik, düzenli uyku alışkanlıkları, temiz hava, su, güneş ışığı ve sağlıklı zihinsel durum gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Sabah yürüyüşleri ve fiziksel egzersizler zihnimizin ve vücudumuzun uygunluğunu sağlamak için çok faydalıdır.


Leave A Reply