Sahara Yaylası Nerededir? Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Sahara Yaylası nerededir? Artvin Şavşat Sahara Yaylası nasıl gidilir, özellikleri, olanakları nelerdir, hakkında bilgi.

SAHARA YAYLASI

Artvin ile Ardahan il sınırı arasında bulunan Sahara Yaylası, Şavşat ilçe merkezine 17 kilometre uzaklıktadır. Orman örtüsü, geniş otlakları ve soğuk suları ile Artvin’in önemli yaylalarındandır. Ender manzara güzellikleri, kültürel, rekreasyonel ve turistik potansiyeli, zengin flora ve faunası, ilginç jeolojik özellikleri ve doğal peyzaj güzelliğiyle 1994 yılında Karagöl – Sahara Milli Parkı ilan edilen yayla, alanın Sahara bölümünde bulunuyor. Orman örtüsü ladin ve köknarlardan oluşuyor, yörede antroprojen step karakterinde sahalar geniş alanlar kaplar. Kocabey Yaylası ve çevresinde alpin zona ait bitki türlerine rastlanıyor. Yörenin genel olarak örtü bazaltlarından meydana gelen bir jeolojik yapısı var. Yer yer derin vadilerle parçalanan yörede eğim değerleri oldukça yüksek. Sahara, bu eğimli arazide 1700-1800 metrelerde kademeli olarak yer alan sınırlı düzlüklerden birisi olarak belirir. Alt zonlarda ise sarıçam bulunur.

Reşat Deresi yakınına konumlanan yayla, bölgeye özgü orman örtüsünün karakteristiği nedeniyle tamamen ahşap yayla evlerine sahip. Asırlık evler, birbirinin manzarasını kesmeden az eğimli bir düzlüğe inşa edilmiştir. Yalnızçam Dağları üzerindeki bu doğal bölge, mesire ve kamp alanı olarak turizme hizmet eder.

Yaylada her yıl temmuz ayının son haftasında “Sahara Pancar Şenlikleri” düzenlenir. Ayrıca Şavşat – Sahara Yaylası karayolu üzerinde konaklama tesislerinden yararlanmak mümkündür. Yolun tamamı asfalt.

Advertisement

Leave A Reply