Saint Helena Adası Hakkında Bilgi

0

İngiltere toprağı olan Saint Helena Adası hakkında bilgi ve tarihi ile ilgili bilgi.

Saint Helena Adası

Advertisement

Saint Helena Adası, Güney Atlantik’te, Büyük Britanya Toprağı, yüzölçümü 121.7 km2, uzunluğu 17 km, genişliği 10.5 km, merkezi Jamestown (1516), Batı Afrika kıyısının 1.930 km açığında, Ascension Adası’nın 1.125 km güneydoğusunda yer alır.

Ada, volkanik kökenli, dağlık yapıdadır. Güneybatıdan ortaya doğru yarım daire biçiminde bir yay çizen dağ sırası üzerindeki Diana Tepesi (824 metre), adanın en yüksek noktasıdır. Kısa ve hızlı akışlı ırmaklar, kuzey ve güneyde derin vadiler içinde akar. Kuzeydoğuda Longwood, Deatwood ovaları, başlıca düzlükleridir. Tropikal kuşakta yer almasına karşın, Atlas Okyanusu’nun güneyindeki soğuk su akıntılarının ve alize rüzgarlarının etkileri nedeniyle, adanın iklimi ılımandır. Tarım (mısır, keten, patates, sebze), hayvancılık, balıkçılık temel geçim kaynaklarıdır. Keten, halat, başlıca dışsatım ürünleridir. Nüfusun % 90’ını melezlerin oluşturduğu adada, en büyük yerleşim merkezi ve başlıca liman, kuzeybatı kıyısında, St. James Koyu’ndaki Jamestown’dır.

Tarih. 21 Mayıs 1502’de, Portekizliler tarafından keşfedilen St. Helena’ya İngilizler, 1588’de ulaştılar. 1633’te Hollanda egemenliğine girdiyse de yerleşilmedi. 1661’de, İngiliz Doğu Hindistan Şirketi tarafından satın alındı. 1815’te St. Helena’ya sürülen Napolyon Bonoparte, 1821’de burada öldü. Güney Afrika’da, Boer Savaşı’nda (1899-1902), İngilizlere tutsak düşen Hollandalılar, savaş bitimine kadar adada alıkondu.

Advertisement


Leave A Reply