Saint Pierre ve Miquelon Adaları Hakkında Bilgi

0

Saint Pierre ve Miquelon Adaları ile ilgili bilgiler. Saint Pierre ve Miquelon Adaları yüzölçümü, nerede, kime bağlı ve tarihi.

Saint Pierre ve Miquelon

Advertisement

Saint Pierre ve Miquelon Adaları, Atlas Okyanusu’nda Fransız Denizaşırı Yönetim Birimi. Yüzölçümü 242 km2, nüfusu 6.100 (2011), merkezi St. Pierre (5.415).

Güney Kanada’da, Newfoundland Adası’nın tam güneyinde yer alır. 216 km2 yüzölçümlü Miquelon Adası, kuzeyde Büyük, güneyde Küçük Miquelon olmak üzere iki bölümden oluşur. İki ada birbirine, 16 km uzunluğunda, dar bir kumul kıstağıyla bağlanır. Gerek Saint Pierre gerekse Miquelon, yaşlı volkanik, tortul, çıplak kayalıklarla kaplıdır. Bitki örtüsü açısından yoksul, iklim soğuk ve sislidir. Düşük ısı, sert rüzgarlar, sis, yoğun kar yağışı, belirgin iklim özellikleridir. Yüzölçümünün küçüklüğüne karşın, nüfusun % 95’i St. Pierre Adası’nda (26 km2) yaşar. Yönetim ve ticaret merkezi St. Pierre, adanın doğu kıyısındadır. Nüfusun hemen tümünü Fransız kökenliler oluşturur.

Ekonomi büyük ölçüde morina avcılığına dayanır. Mink ve gümüş tilki çiftlikleri de son yıllarda ekonomiye önemli katkı sağlar. Adanın yanı başındaki Grand Banks dalyanlarında avlanan balıklar, işlenerek (tuzlu balık, tütsülenmiş balık, balık konservesi) dondurulmuş morinalarla Kanada’da ve ABD’ye satılır.

Tarih : Fransız sömürge imparatorluğunun Kuzey Afrika’daki son kalıntıları olan adalar, 16. yüzyılda, Breton, Bask ve Norman balıkçılarının avlanma ve barınma alanıydı. 1535’te, Fransızlar tarafından sömürgeleştirildi. 1713’te, New Foundland’dan İngilizler tarafından sürülen Fransızların ve anakaradan göç eden Akadyalıların gelmesiyle sürekli yerleşime açıldı, ikinci Dünya Savaşı sonrasında 1 Ocak 1947’de Fransız Denizaşırı Toprağı, 9 Temmuz 1976’da Fransız Denizaşırı Yönetim Birimi konumu kazandı.

Advertisement


Leave A Reply