Saint Vincent ve Grenadinler Hakkında Bilgi

0

Ülkeler Rehberi Saint Vincent ve Grenadinler – Saint Vincent ve Grenadinler ile ilgili bilgi, başkenti, ekonomisi, bayrağı, komşuları, coğrafi konumu hakkında bilgi

Saint Vincent ve GrenadinlerSaint Vincent ve Grenadinler;
Yüzölçümü: 389.3 km2.
Başkenti: Kingstown (15.670).
Dil: İngilizce, Kreol İngilizcesi.
Din: Hristiyan (Anglikan % 47, Metodist % 28, Katolik % 13).
Para birimi: 1 Doğu Karaib dolan = 100 cent.

Advertisement

Karaibler’de ada devletidir. Karaib Denizi’nin doğusunda, Küçük Antiller’de, tropik küçük adalardan oluşan St. Vincent ve Grenadine Adalan’nın (Bequia, Mustique, Canouan ve Mayreau) kuzey bölümününü de içerir. Daha küçük olan bu adalarla yerleşim yoktur. En yakın kara parçası kuzeybatısındaki Venezüella’ya 300 km uzaklıktadır.

Yüzey Şekilleri; Adalar, volkanik kökenlidir. Grenadine Adaları gibi dağlarla kaplı St. Vincent’in en yüksek noktası, kuzeyde faal La Soufriere (1.234 m) Yanardağadır (1979’da faaliyete geçerek 20 bin kişinin bölgeyi terketmesine yol açmış, tarım etkinliklerine büyük zarar vermişti). Dağların batısı kayalık, ormanlarla örtülü, tepelerle kaplıdır. Doğu bölgesinde ise hafif eğimli tepeler görülür. Bazı küçük ve hızlı akışlı ırmaklar, derin vadiler boyunca iç bölgelerden geçerek kıyı ovalarına ulaşır. St. Vincent’te kuzeydoğu alizelerinin serinlettiği ılıman deniz iklimi hüküm sürer. Sıcaklık 18-31°C arasında değişir. Yıllık yağış tutan alçak kesimlerde 1.520 mm, dağlık bölgelerde ise 3.810 mm’yi bulur. Ocak-mayıs arasında kurak bir iklim görülür; geri kalan bölümü yağışlıdır.

Bitki Örtüsü ve Hayvanlar; Orman örtüsü gerilemekle birlikte, yine de zengin sayılır. Son yıllarda ağaç kesimli, toprak aşınmasını önlemek amacıyla yasaklanmıştır. Sedir, hintkirazı, maun, demirhindi en sık görülen ağaçlardır. Batı dünyasının en eski botanik bahçeleri adada kuruludur. Tropik ve küçük ağaçlıklar içinde görülen soufriere ağacı, S t. Vincent’e özgü bir türdür. Kuş çeşidinin bol olduğu adada, soyunun tükenmemesi için korunan St. Vincent papağanı ve ıslık çalarak öten ardış kuşu en bilinen türlerdir.

Ekonomi; Dışsatımın % 60′ mı oluşturan muz en önemli üründür (1980’deki kasırga, üretimi önemli ölçüde düşürmüştür). Ülke, ararot üretiminde Karaibler’de birincidir. Şekerkamışı, hindistancevizi ise öteki önemli ürünlerdir. Hayvancılık (sığır, domuz, koyun, keçi, toplam 36 bin baş), iç tüketimi karşılamaktan uzaktır. Turizm, bir başka önemli gelir kaynağıdır. Hafif endüstri (elektronik donanım montajı, elektrikli araç gereçleri, beton kalıp, konfeksiyon, alkollü içkiler, konserve) etkinlikleri yoğundur. Ancak, sürekli açık veren dış ticaret, Büyük Britanya, ABD, Kanada yardımları, turizm gelirleriyle kapatılmaya çalışılır. Yıllık elektrik enerjisi üretimi 35 milyon kWh’tır. Yüksek işsizlik oranı, ülkenin en önemli sorunudur. Şeker, muz, hindistancevizi, rom, ararot, başlıca dışsatım; ham petrol, makine, motorlu taşıt, yapay gübre, hammadde, tüketim eşyaları, besin, başlıca dışalım mallarıdır. Büyük Britanya, ABD, Kanada, Trinidad Tobago, Karaib Ortak Pazarı ülkeleri, en büyük ticaret ortaklarıdır. Büyük adalara ve Trinidad’a uçak, feribot seferleri düzenlenir. 620 km uzunluğundaki karayolları asfalttır.

Advertisement


Leave A Reply