Sait Faik Abasıyanık Edebi Kişiliği

0
Advertisement

Sait Faik Abasıyanık’ın kısa biyografisi ve edebi kişiliği ile ilgili bilgiler. Sait Faik Abasıyanık’ın eserleri.

Sait Faik Abasıyanık

Çağdaş hikaye yazarlarımızın en başta gelenlerinden biridir. 1906’da Adapazarı’nda doğdu. Ortaöğrenimini İstanbul Erkek Lisesi’nde, Bursa Lisesi’nde tamamladı, İstanbul Üniversitesi edebiyat fakültesine girdi. Buradaki öğrenimini yarıda bırakarak önce İsviçre’ ye, sonra Fransa’ya gitti. Oralardaki üniversitelerde birkaç yıl kaldıysa da öğrenimini tamamlamadan yurda döndü, yazarlığa, gazeteciliğe başladı, çeşitli dergilerde çalıştı. Hastalandığı için son yıllarını hep Burgaz adasındaki evinde geçirdi. 1954’te öldü.

Birçok yazarlar gibi Sait Faik Abasıyanık da edebiyata önce şiirle girdiyse de, çeşitli denemelerden sonra, hikayecilikte karar kıldı, Türk edebiyatında bu yönüyle tanındı. Hikâyeleri o güne kadar yazılmış olanlardan belirli bir farklılık, ayrılık gösterir. Eskiden hikâyelerde ağırlık, genellikle, konuya verilirdi. Sait Faik Abasıyanık ise konuyu, olayları ikinci plana attı. Bir konuyu, olayı başından sonuna kadar düzenli bir biçimde ele alıp işlemek, onlardan belirgin bir sonuç çıkarmak yerine, küçük küçük olguları düzenli-düzensiz birbirine ekleyip bunları şiirli bir dille anlatmayı, okuyucuları böylece etkilemeyi gözetti.

Hikâyelerinde İstanbul’un kalabalık, gösterişli semtleri, bunların insanları ile birlikte kıyı-köşelerin, daha çok Adalar’ın, kenar semtlerdeki alçak gönüllü insanların, balıkçıların, esnafın, gençlerin yaşantıları, buraların tabiat özellikleri, güzellikleri içten bir dille işlenip anlatılmıştır. Yazar, içinde bulunduğu ortamın canlı-cansız bütün varlıklarından edindiği izlenimleri çok güçlü, rahat bir gözlemle vermiştir ki onun edebiyat alanındaki en büyük başarısı da bu sayılır, ömrünün son yıllarında, Amerika’daki uluslararası Mark Twain edebiyat derneğinin şeref üyeliğine seçildi.

Advertisement
Sait Faik Abasıyanık’ın pek çok kitabı yayınlanmıştır. Başlıcaları şunlardır:

Roman : Medar-ı Maişet Motoru; Kayıp Aranıyor.

Şiir kitabı : Şimdi Sevişme Vakti.

Hikaye kitapları : Semaver; Sarnıç; Şahmerdan; Lüzumsuz Adam; Mahalle Kahvesi; Kumpanya; Havada Bulut; Son Kuşlar; Havuzbaşı; Az Şekerli; Tüneldeki Çocuk.

Advertisement

Leave A Reply