Sakal Nedir? Sakal Ne Zaman Çıkar?

0
Advertisement

Sakal nedir? Sakal ne zaman çıkar? Sakalın özellikleri nelerdir? Sakal bakımı ve sakal hakkında bilgi.

sakalSakal; Erkeklik belirtilerinden biri olan sakal, erinlik (buluğ) çağında görünür. Yanakları, çene altını kaplayan bu tüyler, erkeklik hormonunun etkisiyle meydana gelir. Bu hormon erkeklik bezlerinden salgılandığına göre, çocukluk çağında bu bezleri çıkarılmış kimselerde, birçok erkeklik özellikleri görülmediği gibi sakal da çıkmaz. Haremağaları buna güzel bir örnektir. Hormonların yetersizliğinden, ya da deriye ait sebeplerden dolayı sakalı çıkmayan kimselere köse denir.

Eski devirlerde erkekler sakala büyük önem. verir, türlü şekillerde büyütüp keserek özel bir bakım gösterirlerdi. Bugün de sakal bırakanlar varsa da son derece seyrektir. Bugün, genel olarak her erkeğin günlük ilk işi sakal tıraşı olmaktır. Sakal tıraşında temizliğe dikkat etmek gerekir; yoksa, kıl dipleri iltihaplanarak tıpta sikozis adı verilen yaralara, çıbanlara yol açar. Stafilokok cinsi mikropların kıl diplerine girmesiyle meydana gelen bu iltihaplar çok defa süreğen bir hal alır. Sık sık üsteler durur. İnatçı bir deri hastalığı olmakla birlikte, kıllara zarar vermez, sikozis geçtikten sonra kılların çoğu yeniden çıkar. Ayrıca mantar cinsi asalaklar da sikozise yol açar.

Çok defa berberlerde iyi temizlenmeyen, antiseptik sulara batırılmayan usturalarla birinden ötekine atlayan mikroplar, asalaklar, sikozisin başlıca sebebidir. Sakal yarası görünür görünmez antiseptik sularla silinmeli, antiblyotikli melhemlerle tedavi edilmelidir.

Advertisement

Yorum yapılmamış

Leave A Reply