Salep Nedir? Salep Bitkisi Hakkında Bilgi

0

Özellikle kış gecelerinin vazgeçilmez tatlarından birisi olan salep ve bunun elde edildiği salep bitkisi hakkında genel bilgilerin yer aldığı yazımız.

Salep BitkisiOrkidelerin bir çeşididir. Latince karşılığı Orchis maculata’dır. Eski Dünya’nın soğuk olmayan bölgelerinde yetişir. Gövdesinin altında köklerinin arasında yazları iki yumrusu vardır. Bu yumrulardan birinin üstü buruşuk, koyu renkli, öteki ise içi dolu, açık renklidir. Bunlar bitkiye gelişmesi sırasında besin maddelerinin deposu işini görürler. Bitki her yıl yeni yumrular meydana getirir.

Advertisement

Anadolu’da, İran’da yetişen bir cins salebin yumruları toplanıp kurutulduktan sonra dövülerek elde edilen beyaz toza da “salep” denir. Bu tozu şekerli suyla, ya da sütle karıştırarak sıcak sıcak içilen bir içecek yapılır. Daha çok kışları içilen salep öksürüğe, üşütmelere iyi gelir.

Salepgiller. Bitkiler aleminde birçeneklilerden bir familyadır. Çiçeklerinin güzelliğiyle ilgiyi çeken bu familya 5.000’den fazla türü ile bitkiler aleminin en kalabalık familyalarındandır. Bu familyada salep, vanilya, venüsçarığı gibi bitkiler bulunur. Bu bitkilerin hiçbiri zehirli değildir.


Leave A Reply