Salisilik Asit İçeren Şampuanlar Neye İyi Gelir? Faydaları Kullanımı

0

Salisilik Asit içeren şampuanlar hangi tür durumlarda kullanılır, neye iyi gelir? Salisilik Asitin faydaları, kullanım şekli hakkında bilgi.

Salisilik asidi akne ile savaşan bir bileşen olarak biliyor olabilirsiniz, ancak bu ilaç yüz toniklerinin ötesine geçebilir.

Salisilik asit, ölü cilt hücrelerini parçalayarak şampuanda da kullanılır. Bunun, seboreik dermatit ve sedef hastalığı gibi kafa derisini etkileyen durumların tedavisinde yardımcı olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Şampuanın diğer kullanımları hakkında önemli kanıtlar yoktur.

saç yıkama

Salisilik asidin kuru, kaşıntılı ve pullu bir kafa derisinin tedavisine yardımcı olup olamayacağını merak ediyorsanız, potansiyel faydalar ve yan etkiler hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin. Endişeleriniz hakkında bir dermatologla konuşun.

Salisilik Asit Şampuanının Faydaları

Salisilik asit, ölü cilt hücrelerini çözerek çalışır. Bazı cilt ve kafa derisi koşullarında, ölü cilt hücreleri birikerek kalın kuru cilt lekeleri oluşturabilir. Salisilik asit şampuanı, bu yamaları parçalayarak nemlenmesini sağlarken, oluşmalarını engellemeye yardımcı olabilir.

Bu şampuan aşağıdaki durumların tedavisinde yardımcı olabilir:

Kepek

Kepek, kaşıntılı, pul pul ciltlere neden olan yaygın bir kafa derisi durumudur. Kepekten gelen beyaz pullar saçınızda ve omuzlarınızda birikebilir.

Salisilik asit, kepek şampuanlarında bulunan bir bileşendir. Kuru bir kafa derisini nemlendirirken pullardan kurtulmaya yardımcı olabilir. Şampuanı mevsimsel kepek için veya kafa derinizin nem seviyelerini korumaya yardımcı olmak için düzenli olarak kullanabilirsiniz.

Seboreik dermatit

Seboreik dermatit kepekle yakından ilişkilidir ve ayrıca parça parça, kaşıntılı bir kafa derisi ile kendini gösterir. Bu enflamatuar cilt durumu, daha yağlı cilt pulları ile bilinir.

Kafa derisi dışındaki cilt bölgelerinde kulaklarınız ve yüzünüz de dahil olmak üzere yağlı cilt lekeleri görürseniz seboreik dermatitiniz olduğunu söyleyebilirsiniz. Salisilik asit şampuanı kafa derisinde oluşan seboreik dermatitin tedavisinde yardımcı olabilir. Şampuan vücudun diğer kısımlarını tahriş edebilir.

Aşağıdaki durumlar için etkisi kanıtlanmamıştır:
Sedef hastalığı

Sedef hastalığı, vücudun tüm bölgelerini etkileyebilen başka bir inflamatuar cilt durumudur. Kalın, kırmızı-gümüş, kuru cilt yamalarıyla bilinen bu cilt durumu, artan cilt hücresi döngüsünden kaynaklanır. Cildiniz normalden daha hızlı yeni hücreler ürettiğinde, ölü cilt hücrelerinin parçalanma şansı olmaz ve bu nedenle cildinizin yüzeyinde birikir.

Kafa derisi sedef hastalığının tedavisi için reçeteli şampuanlar genellikle gereklidir. Salisilik asit, kafa derisini rahatlatmak için fazla cilt hücrelerini parçalamanın sadece bir yöntemidir.

Saç kaybı

Salisilik asit saç dökülmesini doğrudan tedavi etmez. Bunun yerine, ilaç kaşıntılı bir kafa derisini rahatlatır ve bu da gelecekte saç dökülmesi riskinizi azaltabilir.

saç

Salisilik asit şampuanı için yan etkiler ve önlemler

Salisilik asit çoğu kullanıcı için güvenli kabul edilir, ancak bazı insanlarda tahrişe neden olabilir. İlgili yan etkiler şunları içerebilir:

 • artan kuru cilt
 • yanma hissi
 • kırmızılık
 • soyulmuş cilt

Salisilik aside alerjik reaksiyonlar nadirdir. Bununla birlikte, bu şampuanı kullandıktan sonra aşağıdaki semptomlardan herhangi birini yaşarsanız derhal tıbbi yardım almalısınız:

 • yüze ulaşan şişlik
 • yayılan kırmızı döküntü
 • kurdeşen
 • nefes alma zorlukları
 • baş dönmesi

Salisilik asidin doğmamış bebeklere zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir ve bu riskler üzerinde klinik çalışmalar yoktur. Bununla birlikte, hamileyseniz veya emziriyorsanız, kullanmadan önce doktorunuzla konuşun. Doktorunuz ayrıca karaciğer veya böbrek hastalığınız varsa salisilik asit şampuanı kullanmamanızı önerebilir.

Salisilik asit şampuanı nasıl kullanılır?

Herhangi bir ilaçta olduğu gibi, salisilik asit şampuanı sadece doğru kullanırsanız etkilidir. Doğru kullanım için şu adımları izleyin:

 • Saçınızı ve saç derinizi ılık suyla iyice ıslatın.
 • Az miktarda şampuanı doğrudan kafa derisine uygulayın ve gerektiğinde daha fazlasını ekleyin.
 • Saç derinize masaj yaparak şampuanı köpürtün. Şampuanı uçlarından ovmayın veya ovalamayın.
 • Şampuanı bir seferde 5 dakika bekletin.
 • İyice durulayın.
 • Nemi yenilemek için saçınızın ortadan uca bölümleri için bir saç kremi ile devam edin.

Salisilik asit şampuanı haftalık olarak kullanıldığında en etkilidir. Bir dermatolog, durumunuz düzelene kadar her gün şampuanı kullanmanızı tavsiye edebilir. Saç deriniz temizlense bile, bakım için haftada bir veya iki kez salisilik asit şampuanı kullanmanız gerekecektir.

Özetle:

Salisilik asit, kafa derisinin kepek ve seboreik dermatiti dahil olmak üzere kafa derisi koşulları için yaygın olarak bulunan bir tedavi seçeneğidir. Şampuanın sedef hastalığı, saç dökülmesi veya diğer saç yararları için etkili olduğuna dair herhangi bir kanıt yoktur. Bununla birlikte, daha sağlıklı bir kafa derisine ve genel olarak daha iyi saç sağlığına yol açabilir.

Salisilik asit şampuanı kullandıktan sonra kafa derinizde herhangi bir iyileşme fark etmezseniz, bir dermatoloğa başvurun. Başka bir formül reçete edebilir veya alternatif bir tedavi önerebilirler.


Leave A Reply