Salon Oyunları ve Sporları Nelerdir? Hakkında Bilgi

0

Salon oyunları ve sporları nelerdir? Salon oyunlarının ve sporlarının özellikleri, tarihçeleri, hakkında bilgi.

Ping Pong

Salon Oyunları ve Sporları

Binlerce yıl boyunca insanlar evde ya da başka bir kapalı alanda kendilerini eğlendirmeye yarayacak oyun ve sporlar yaratmışlardır. Genellikle sosyal ortamlarda ya da aile içinde kötü hava koşulları dışarı çıkmayı engellediğinde oynanır.

Bu tür eğlendirici etkinliklerden tüm dünyada yaygın şekilde yararlanılır. Küçük çocuklar için olanları özellikle şansla kazanılan oyunlardır. Diğerleriyse oyuncuların konuyla ilgili yeteneklerine göre kazanılabilir.

Kâğıt oyunları

Kâğıt oyunlarının çoğu 52 kâğıtlık bir desteyle oynanır. Kâğıtlar dört takıma bölünmüştür: Sinek, kupa, karo ve maça. Her bir renkte l(as)’den 10’a kadar rakam ve resimli kâğıtlar vardır (vale, kız, papaz). Kâğıt oyunlarının en popüler olanlan kozlu ve blöflü oyunlardan briç ve king’dir. Bu oyunlarda as, en yüksek puana sahiptir, ardından resimli kâğıtlar ve diğer rakamlar gelir. Bir takım koz olur, bu, o takımdan herhangi bir kağıdın diğer tüm kâğıtlan alma gücü olduğu anlamına gelir. Bir oyuncu başlar ve diğerleri yere düşen takımdan kâğıdı atarak (eğer ellerinde varsa) devam ederler. Her bir el yere atılan takımdaki en büyük kâğıdın galibiyetiyle sonuçlanır, ancak elde o kâğıttan yoksa o zaman el, koz vurularak en büyük kozu atan tarafından kazanılır. Oyunu kazanan kişi en çok eli alan kişidir.

Kâğıt oyunları Avrupa’ya Doğudan gelmiştir (muhtemelen 14. yy.da). O zamanlar oyun kağıtlarındaki işaretler; kılıçlar, değnekler, tılsımlar ve kupalardı. Bu işaretler günümüzde Hindistan, Çin ve Kore gibi geleneksel kâğıtlarla oyun oynanan yerlerde kullanılmaktadır. Hint kâğıtları genellikle yuvarlak olur ve her birinde 8,10 veya 12 takım olan 12 renk kâğıt vardır. Çin kâğıtları, Avrupa kâğıtlarına göre çok daha küçüktür.

Satranç

Tahta oyunları

Dünyada çok çeşitli tahta oyunlan oynanmaktadır ve bunların birçoğu yüzyıllardır yaygındır. Bazı tahta oyunları sadece şansla kazanılabilirken birçok oyunda oyuncuların yeteneği kazanma olasılığını büyük ölçüde etkiler.

Şansla kazanılan oyunlar genellikle kızma birader, yılan ve merdiven gibi çocuk oyunlandır. Kazanan kişi, belirli bir kareye ilk ulaşan kişidir ve üzerinde rakamlar yazılı olan bir zar atılarak oynanır. Oyuncunun kontrolünden uzaktır ve gelen zara göre kareler atlanır.

Monopol ve tavla gibi oyunlar şans ve yeteneğin karışımından oluşan oyunlardır. Şans önemli rol oynasa da (atılan zar) oyunculann taşlan hareket ettirirken yaptıkları seçimler kazananın belirlenmesinde oldukça etkilidir, Tavla, insanlann hâlâ oynadıklan çok eski bir oyundur. Adı Araplardan gelir (taşların durdukları yerin at ahırlanna benzemesi nedeniyle bu adı almıştır) ancak bu oyunu Romalılar da oynamışlardır.

Yetenek oyunlarında şans ya çok az rol oynar ya da hiç etkili olmaz (kazanma olasılığı oyuncunun yeteneğine göre yapacağı hamlelere bağlıdır). Bu oyunlar genellikle savaş oyunları olarak nitelendirilir ve oyunda rakibin taşlarını ele geçirmek söz konusudur. Bu tür oyunlar içinde en popüler olanı satrançtır.

Satranç, hamleleri planlama ve birkaç adım sonraki tehditleri görebilme yeteneğiyle oynanması gereken bir oyundur. Her oyuncunun savaşmak için elinde 16 taşı vardır. Altı farklı taş (şah, vezir, fil, at, kale ve piyon) ve her birinin tahta üzerinde farklı bir yol alma şekli bulunur. Bir oyuncu, rakibinin taşının durduğu bir kareye hamle yaptığında rakibinin taşını alarak tahta dışına çıkarır. Oyunun amacı, rakibin şahmı tehdit altındayken kıpırdayamayacak duruma getirmektir.

Bilardo

Masa üstü oyunları

Bilardo, snooker ve Amerikan bilardosu gibi birçok kapalı alan oyunu geniş, düz, özel bir kumaşla kaplı ve altı delikli masada oynanır. Bu oyunlarda oyuncular ellerindeki isteka ile toplara vurarak, topları deliklere sokmaya çalışır.

Bilardoda sadece üç top vardır: Her bir oyuncu için beyaz bir isteka topu ve bir kırmızı top. Puanlar bilardo topunu deliğe sokma, diğer topları deliğe sokma ya da diğerlerine çarpmayla alınır. Kazanan, kararlaştırılan puana en çabuk ulaşan ya da belirlenen zamanda en yüksek puana ulaşan oyuncu olur.

Snookerda 22 top vardır: Bir isteka topu, 15 kırmızı ve 6 renkli. Oyuncular önce kırmızı toplardan birini (1 puan) deliğe sokmak zorundadır, daha sonra iki puan (sarı) ya da 7 puan (siyah) değerindeki renklilerden birini deliğe sokar. Renkli top tekrar masaya konur ve oyuncu yeniden kırmızı topu deliğe sokmaya çalışır. Geri koyma işlemi oyuncu puan alamayıncaya ya da faullu bir vuruş yapıncaya kadar devam eder. Tüm kırmızılar deliğe girdikten sonra renkliler sarıdan siyaha sırayla sokularak oyun sonlandırılır. Oyunun galibi en çok puana sahip olan oyuncudur. Profesyonel oyunların çoğu belirli bir oyun sayısına göre düzenlenir. Bunların dışında deliksiz masalarda oynanan bilardo oyunları da vardır.

***Masa tenisi, iki ya da dört kişiyle oynanan popüler bir kapalı alan sporudur. Topun fileyi aşarak filenin ardındaki alanda sekmesi gerekir. Gelen topa doğrudan vurmak yasaktır ve topun masada sadece bir kere sekmesine izin verilir. Servisle atılan topun her iki sahada da birer kez sekmesi zorunludur.

***Snooker masası ve oyun başlarken topların diziliş şekli. 15 kırmızı top, üçgen şeklinde dizilir ve her biri 1 puandır. Sarı top 2, yeşil 3, kahverengi 4, mavi 5, pembe 6 ve siyah 7 puandır.


Leave A Reply