Saltillo Nerededir? Saltillo Şehrinin Tarihi, İklimi, Ekonomisi ve Tarihi Binaları Hakkında Bilgiler

0
Advertisement

Meksika’da bulunan Saltillo şehri hakkında bilgiler. Meksika için hem tarihi hem de ekonomik olarak önemli olan Saltillo kenti tarihi özellikleri, iklimi, ekonomisi ve önemli bina ve yapıları.

Saltillo

Saltillo – Meksika

SALTİLLO, Meksika’nın kuzeydoğusunda kent, Meksika’nın Coahuila de Zaragoza eyaletinin başkentidir. Doğu Sierra Madre’de (deniz düzeyinden 1.600 metre yükseltide), federal başkent New Mexico’nun 1.062 km kuzeyindedir. Endüstri (yünlü, pamuklu, ipekli dokuma fabrikaları, besin, maden ergitme), verimli bir tarım (pamuk, tahıl, meyve), madencilik (kömür, gümüş, altm, kurşun) bölgesinin merkezidir.

Saltillo, Meksika tarihinde çok önemli bir rol oynamıştır. 1811’de, Bağımsızlık coşkusu içinde, isyancılar Parras ve Monclova’ya gitmek için Saltillo’yu işgal ettiler. Aynı yıl, Allende ve Hidalgo, Amerika Birleşik Devletleri’ne doğru geri çekilmek üzere kasabaya geldiler ve orada Hidalgo, Ignacio López Rayón ve José María Liceaga’yı hareketin başkanları olarak atadı. ABD, La Angostura Savaşı’nda başkentin yakınında çatıştı. Tarihteki bir diğer önemli an ise 1864’te Benito Juárez’in bu şehirde hükümetini kurmasıdır.

Aynı zamanda, Anayasa’nın ilan edilmesinden ve şehrin devrimci bir fraksiyon tarafından işgal edilmesinden bu yana, ülkenin yeni gelişen demokrasisi için hayati önem taşıyan anların yaşandığı Meksika’nın devrim sonrası yaşamında da büyük bir önemi vardı. Belediye, Porfirio Díaz hükümetine karşı silaha sarıldı ve ordular arası toplantıların yeri olmasının yanı sıra çok sayıda önemli devrimcinin yaşadığı bir belediyeydi.

Saltillo ve Meksika Bayrağı

Saltillo ve Meksika Bayrağı

İklim Özellikleri

Saltillo’nun iklimi ılıman yarı kurudur ve ortalama sıcaklık 17 °C’dir. Kışlar aşırıdır, maksimum sıcaklıklar 18 santigrat derecenin üzerindedir ve bazı günlerde minimum sıcaklıklar sıfır derecenin altındadır. Kar yağışı oluşması için nem gereklidir ve Saltillo’da yağışlı mevsim mayıstan ekime kadar sürer; bu nedenle yılda 5 günden fazla kar olması çok nadirdir, hatta hiç kar yağışının olmadığı yıllar bile vardır.

Ekonomi

Saltillo şehri kentsel ve ticari bir bölgedir. Coahuila de Zaragoza’nın en zengin şehridir, nüfusun büyük bir kısmı, dünyanın en sanayileşmiş bölgelerinden biri olarak kabul edilen Ramos Arizpe belediyesinde yoğunlaşan sanayide çalışmaktadır. Meksika’nın en büyük otomotiv kümelerinden birini oluşturan ülkede 1970 yılından bu yana Grupo Industrial Saltillo, General Motors, Magna, Fiat Group, Chrysler, Daimler, Freightliner, Delphi, Nemak, Plastic Omnium vb. fabrikalar kuruldu.

Advertisement

Saltillo, Coahuila’nın güneyinde, Zacatecas’a doğru, La Angostura ve Derramadero da dahil olmak üzere, ticareti artırmak için kanallar olarak hizmet eden ve kısa sürede sıçramalar ve sınırlarla büyüyen bazı sanayi bölgelerine sahiptir. Hem yerli hem de yabancı şirketler bu alandaki yatırım açısından çok önemli bir rol oynuyorlar çünkü bu şirketler tedarikçilerini lojistik süreçleri kolaylaştırmak için yakınlaştırdılar. Onlarla birlikte istihdam kaynakları yaratıldı ve daha iyi bir bölge imajı yaratıldı. Gelecekteki yatırımlar için de oldukça cazip bir bölgedir.

Saltillo

Önemli Binalar ve Yapılar

1989 yılında, Saltillo Tarihi Merkezi ve Kültürel Mirası Koruma ve Koruma Kurulu’nun oluşturulduğu yıl olmuştur. Kent imajının güzelleştirilmesi ve tarihi değeri olan binaların restorasyonu ile kent merkezi dönüştürülmüştür.

Plaza de Armas: Hükümet, din, toplum ve kültürün birleştiği Saltillo’nun kalbinde yer alan Plaza de Armas, tarihi merkezde bir yürüyüş turu için iyi bir başlangıç ​​noktası olabilir. Tarih, folklor ve hareket dolu bir yer; otantik Saltillo kültürünü burada tanıyabilirsiniz.

Hükümet Sarayı: Neredeyse 200 yıl öncesinden neoklasik bina olarak yapıldı. Almaráz ve Tarazona’dan Coahuilense tarihinin en alakalı bölümlerine sahip bir duvar resimleri sergisi var.

Saltillo Kumarhanesi: 1900’de açılmış, 1950’ye kadar uzanan geniş bir fotoğraf koleksiyonuyla güzel taş ocağı binası.

Advertisement

1885 yılında inşa edilen Iglesia Bautista de Saltillo . İngiliz mimarisinin belirgin özellikleri, çok belirgin üçgen çatıları ve cepheyi zenginleştiren arka planda güzel bir vitray penceresi ile şehrin en eski ve en iyi korunmuş binalarından biridir.

Saltillo Belediye Arşivi: Belediye Arşivi Koleksiyonu, belediyenin tarihini anlatan çeşitli konularda belgeleri sınıflandırmıştır.

Ateneo Fuente: Devletin kültürel yaşamının simgesi, eyalette yüksek öğrenime adanmış en eski kurumdur. Lobiyi süsleyen duvar resimleri Salvador Toscano ve Miguel Santana tarafından yapılmıştır. Bu muhafaza edilmiş yapı Coahuilenses’in hayatına damgasını vurdu, görüntüsü Saltillo’nun armasının bir parçası. Bir Doğal Tarih Odasına, bir kolonyal sanat odasına ve büyük ressamların muhteşem eserlerinden oluşan bir koleksiyona sahip bir Meksika sanat galerisine ev sahipliği yapmaktadır.

Saltillo Teknoloji Enstitüsü: Binalardan oluşan bu site, pembe taşla cilalanmış görkemli neokolonyal tarzı mimarisiyle dikkat çekiyor.


Leave A Reply