Salzburg Nerededir?

0
Advertisement

Avusturya’da bulunan Salzburg hakkında kısa bilgi.

Salzburg, Avusturya’nın orta kesiminde kent, aynı adı taşıyan eyaletin merkezi. Federal Almanya sınırı yakınında, Münih’in 114 km doğu-güneydoğusunda-dır. Salzburg Alpleri eteklerinde, Zalzach Irmağı vadisinde, ırmağın her iki kıyısında uzanır. Kara ve demiryolu kavşağı, Doğu Alpler’e geçiş kapısıdır.

Çekici bir Alp kenti oluşunun yanı sıra, tarihsel yapıları, dünyaca ünlü yaz müzik festivali, bahar ve güz konser dizileri, Salzburg’un Batı Avrupa’nın gözde bir turizm beldesi, müzik merkezi olmasında rol oynayan önemli öğelerdir.

Üniversite (1632), Müzik ve Görsel Sanatlar Yüksekokulu, Eyalet Tiyatrosu, Büyük ve Küçük Festival Salonları, Vatikan’a bağlı Felsefe Enstitüsü ve uluslararası Bilimsel Araştırma Merkezi, müzeler, kültürel yaşamın zenginlik göstergeleridir. Irmağın sol kıyısında, Monch (506 m) ve Festung (542 m) tepelerine yaslanan Eski Kent, alanları, sarayları, kiliseleri, havuzları, renklerli, barok üsluptaki yapılarıyla İtalyan kentleri atmosferini taşır, kent, ünlü besteci Wolfgong Amadeus Mozart’ın doğum yeridir. Mozart’ın doğduğu ev günümüzde müzedir.

Salzburg Resimleri

salzburg
salzburg
salzburg
salzburg
salzburg
salzburg
salzburg
salzburg

Advertisement

Leave A Reply