Şam Şehrinin Kısa Tarihi

0

Suriye’nin başkenti ortadoğunun en eski şehirlerinden Şam’ın kısa tarihçesi

Şam'da bulunan Emevi Camii

Şam’da bulunan Emevi Camii

Şam, M.Ö. 2200 yıllarında Arabistan’dan oraya göç eden Aramiler tarafından kuruldu. 732’de Asurlar’ın, sonraları İranlılar’ın, Yunanlıların, Mısırlılar’ın, Romalılar’ın eline geçti. Şehri 635’te Araplar aldılar. Emevi İmparatorluğu’nun süresi boyunca Abbasi imparatorluğunun da ilk zamanlarında başkent olarak Şam kenti tercih edilmiştir.

Advertisement

Haçlı savaşlarında bir süre Hırstiyanların elinde kalan şehri Selahaddin Eyyubi geri aldı. Bir ara Mısır Sultanlarının, Selçuklular’ın, Timur’un eline geçti, 1516’da Yavuz Sultan Selim tarafından Osmanlı İmparatorluğu’na katıldı.

400 yıldan fazla Osmanlılar’ın elinde kalan şehirde Yavuz‘un yaptırdığı güzel bir cami vardır. Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra önce İngilizler’e daha sonra da Fransızlar’a geçti. Fransız manda idaresi 1941’de sona erince, şehir Suriye’nin başkenti oldu.

Şehir tarihi önem taşıyan eserler yönünden oldukça zengindir. Bunların başında büyük Emevi Camiisi gelir. Halife Abdülmelik çağında yapılan bu camii Arap sanatının en güzel örneklerinden birisidir. Bugün müze olarak kullanılan Azım Sarayı da eski ve güzel yapılardan birisidir.

Advertisement


Leave A Reply