Saman Nezlesi Döküntü Kaşıntı ve Kabarmalar Yapar Mı? Tedavisi Nedir?

0
Advertisement

Saman nezlesi vücutta kaşıntılara, kabarcık, kızarıklık, kurdeşen ve döküntülere neden olur mu? Nasıl anlaşılır? Nasıl tedavi edilir?

Saman nezlesi nedir?

Saman nezlesi belirtileri oldukça iyi bilinmektedir. Hapşırma, sulu gözler ve tıkanıklık, polen gibi havadaki partiküllere karşı alerjik reaksiyonlardır. Cilt tahrişi veya döküntüsü, daha az görülen saman nezlesinin başka bir belirtisidir.

alerji

Alerjik rinit olarak da bilinen saman nezlesi bir virüs değildir. Bunun yerine, havadaki alerjilerin bir sonucu olarak ortaya çıkan soğuk algınlığına benzer semptomları ifade etmek için kullanılan bir terimdir. Bazı insanlar bu semptomları yıl boyunca deneyimlemekle birlikte, birçok kişi belirtileri, belirli alerjilerine bağlı olarak mevsimseldir.

Kızarıklığınızın saman nezlesi ile mi yoksa farklı bir nedenden mi kaynaklandığını belirlemenin birkaç yolu.

Saman nezlesi döküntüye neden olabilir mi?

Saman nezlesinin semptomları polenlerin solunması ile ortaya çıkarken, alerjenlerin cilde doğrudan teması sonucu döküntüler de oluşabilir.

Advertisement

Örneğin, bahçenizde çalışırken bitki ve çiçeklerde çeşitli polenlere dokunuyor olabilirsiniz. Bu polenler döküntüye neden olabilir. Kurdeşen genellikle yutulan veya solunan bir şeye karşı alerjik reaksiyondan kaynaklanır. Bununla birlikte, saman nezlesi sonucu kurdeşen oluşabilir.

Fark edeceğiniz ilk belirtiler kaşıntı ve muhtemelen ciltte kırmızı lekeler veya kabarcıklardır. Cildin yüzeyi, neredeyse haşlanmış gibi şişmiş görünecektir. Zaman geçtikçe lekelerin boyutu artabilir. Kaybolabilirler ve daha sonra tekrar ortaya çıkabilirler. Kurdeşene basıldığında beyaza dönme eğilimindedir.

kaşıntı

Atopik dermatit

Atopik dermatite saman nezlesi neden olmaz ancak saman nezlesi daha da kötüleştirebilir. Atopik dermatit bebeklerde ve küçük çocuklarda daha yaygındır. Devam eden bir döküntü olarak ortaya çıkabilir ve genellikle bir dizi başka semptom içerir.

Atopik dermatit kuru, engebeli cildin lekeleri olarak ortaya çıkar. Özellikle yüz, kafa derisi, eller ve ayaklarda görülür. Diğer belirtiler arasında şunlar olabilir:

  • sızıntılı kabarcıklar
  • akını veya çatlama
  • Sürekli kaşımanın bir sonucu olarak ortaya çıkan kertenkele benzeri cilt değişiklikleri
  • Kaşıntı genellikle yoğun veya dayanılmaz olarak tanımlanır.

Diğer döküntü nedenleri

Son zamanlarda dışarıda biraz zaman geçiriyorsanız, cilt döküntülerinizin saman nezlesi ile ilişkili olduğunu varsayabilirsiniz. Ancak suçlanacak başka faktörler de var.

Advertisement

Sıcak kaynaklı döküntüler yaygındır. Dışarıda vakit geçiriyorsanız, sıcaklık suçlu olabilir. Ayrıca istemeden zehirli meşe, zehirli sarmaşık veya başka bir zehirli bitki ile temas etmiş olabilirsiniz.

Diğer birçok faktör cilt döküntülerine neden olabilir. Kullandığınız çamaşır deterjanı veya sabuna alerjiniz olabilir. Kozmetik bir alerjiniz olabilir.

Son olarak, saman nezlesinin genel kaşıntıya neden olabileceği unutulmamalıdır. Aslında, ana semptomlardan biridir. Tüm bu kaşımalar cilt tahrişine neden olabilir. Difenhidramin (Benadryl) gibi antihistaminikler, kaşıntı hissini azaltmaya ve cilt tahrişini azaltmaya yardımcı olabilir.

saman nezlesi döküntü

Nedeni belirlemek

Kızarıklığınızın nedenini bulmanın bir anahtarı, kızarıklığın ne kadar sürdüğünü gözlemlemektir. Geri gelmeye devam eden döküntü, bir şeye geçici olarak maruz kalmaktan ziyade saman nezlesi ile ilişkili olabilir.

Ayrıca, döküntü normalde hangi saatte ortaya çıkar? Belirli mevsimlerde (ilkbahar gibi) sürekli tekrarlayan döküntüler geliştirdiğinizi fark ederseniz, bu mevsimdeki polenlerle ilgili olabilir. Bu mevsimsel alerjiler olarak bilinir.

Alerjik reaksiyonların ilkbahardaki polenlerle sınırlı olmadığını unutmayın. Sonbahar alerjileri de yaygındır ve bazı bölgelerde kış ve yaz aylarında cilt tahrişine neden olabilecek ağaçlar ve bazı bitkiler büyür. Yakup otu ve çim, alerji sorunları için en iyi bilinen iki mevsim olan ilkbahar ve yaz aylarında saman nezlesine neden olabilir.

Diğer histamin dışı semptomlar

Bir kızarıklığa ek olarak, saman nezlesine tepki olarak göz altı şişlikleri de yaşayabilirsiniz. Koyu halkalar da görünmeye başlayabilir. Bunlar alerjik olarak bilinir.

Saman nezlesi olan bir kişi, nedeninin saman nezlesi olduğunu fark etmeden yorgun hissedebilir. Baş ağrısı da ortaya çıkabilir. Saman nezlesi olan bazı insanlar sinirli olabilir ve hafıza sorunları yaşayabilir ve düşünmeyi yavaşlatabilir.

Advertisement


Leave A Reply