Şamdan Nedir? Şamdan Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Şamdan nedir? Şamdan ne işe yarar? Şamdan çeşitleri, şamdan hakkında bilgi.

samdanŞamdan; Eskiden mum takmak için kullanılan, böylece lâmba, avize işi gören şamdanlar bugün evlerimizde ancak bir süs eşyası olarak bulunuyor. Yerinde kullanılırsa gerçekten de bir salonu süslemekte şamdanlar çok işe yarar.

Şamdanın türlü biçimleri vardır. Hepsinde içine mum konularak onu devrilmeden tutacak şekilde yapılmış ağızlık kısmı bulunur. Normal bir mum genişliğinde olan bu ağızlıklara mum yerleştirilir. Şamdan çok eski çağlardan beri kullanılan bir aydınlatma aracıdır. Eski Mısırlılar’da bile kullanıldığı ele geçen yazılardan, resimlerden anlaşılmıştır.

Şamdanın kolları mum takılan ağızlıkların sayısını anlatır. Bir mum takılana «tek kollu şamdan», beş mum takılana «beş kollu şamdan» denir. Eskiden en çok tek, çift, dört kollu şamdanlar kullanılırdı.

Şamdanlar büyüklüklerine göre de birbirlerinden ayrılırlar. Büyük tek kollu şamdanlarda, kalın, bol ışık saçan mumlar, küçük tek kollu şamdanlarda ise küçük mumlar kullanılır. Küçük şamdanlar gece lâmbası ödevini görür, yatak odasında baş ucunda, evde odadan odaya dolaşırken kullanılır.

Advertisement

Büyük şamdanların 15-20 kollu olanları avize gibi tavandan asılarak kullanılırdı. Eski konaklarda, saraylarda kullanılan bu büyük şamdanların yanı sıra, masa, dolap, komodin üzerinde duran iki, üç kollu şamdanlar da odayı aydınlatırdı.

Şamdanlar bugün etajer, büfe, piyano üzerinde, yemek masalarında süs olarak kullanılıyor. Bazı toplantılarda bunların yakılması, ışıktan çok, toplantıya özellik vermek içindir.

Şamdanlar, çoğunlukla, gümüşten, pirinçten yapılır. Zamanla kararan gümüş şamdanlar gümüş tozu ile ovularak parlatılır; pirinç şamdanlar da kaolle, külle ovulursa parlar, eski rengini alır.

Advertisement

Leave A Reply