San Francisco’nun Alamet-i Farikası Golden Gate Köprüsü Hakkında İlginç Bilgiler

0

Amerika’da yer alan San Francisco şehrinin sembolü olan Golden Gate köprüsü ile alakalı ilginç ve genel bilgilerin yer aldığı sayfamız.

Golden Gate

Kaynak: pexels.com

Golden Gate

Golden Gate Köprüsü, San Francisco Yarımadası’nın kuzey ucunu Marin County ile birbirine bağlar. Bu asma köprü, San Francisco, California’nın ikonik bir sembolüdür. San Francisco Körfezi’nin Pasifik Okyanusu’na açılan kısmı olan Altın Kapı’yı kapsar. Yapımı sadece dört yıl sürdü ve 1937’de trafiğe açıldı. Köprünün kendisinin inşa edilmesinin imkansız olduğuna inanılıyordu, ancak yaklaşık 100 yıllık tartışmaların ardından tamamlandı. Bugün Modern Dünyanın Yedi Harikasından biridir.

Advertisement

İlginç Golden Gate Köprüsü gerçekleri:

 1. Frommer’s Travel Guide isimli rehberde köprü için şu ifadeler yer almaktadır : “Muhtemelen dünyanın en güzel köprüsü ve ayrıca kesinlikle dünyanın en çok fotoğrafı çekilen köprüsü” olarak bahsetti.
 2. Golden Gate Köprüsü’nden önce körfezi geçmenin tek kısa yolu tekneydi. Bir feribot yaklaşık 1820’den itibaren işletildi, ancak 1867’ye kadar tam bir feribot seferi başlamadı. 1920’lerde, bu feribot şirketi dünyadaki türünün en büyüğüydü.
 3. Feribot yolculuğu, geçmek için alınan rotaya bağlı olarak 20 ila 27 dakika sürerdi. Trafik yoksa köprüyü 10 dakikada geçmek mümkün. Güvenliği artırmak ve trafik kazalarını azaltmak için hız sınırı sadece 45 mil.
 4. Birçok kişi körfezin karşısına köprü yapılamayacağını söyledi. Böyle bir projeyi yaptırmamak için güçlü rüzgarlar, gelgitler, akıntılar ve derin sular bahane edildi.
 5. Endişelere rağmen, 1933 Ocak’ında inşaata başlanmış ve 28 Mayıs 1937’de trafiğe açılmıştır. Yapımı sadece dört yıl sürmüştür.
 6. Golden Gate Köprüsü’nün inşası sırasında 11 kişi öldü.
 7. Golden Gate Köprüsü olarak anılsa da aslında turuncudur. Bu renk, doğal ortamla iyi uyum sağlayacağı düşünüldüğü için seçilmiştir. Renk ayrıca denizcilere görünürlüğünü de artırır.
 8. Limanın ABD ordusuna İstanbul’daki bir liman kaptanını hatırlatması nedeniyle ‘Altın Kapı’ adını aldığına inanılıyor. Yani bildiğiniz bizim Haliç ile ilintili bir ismi var.
 9. Golden Gate Köprüsü, Modern Dünyanın Yedi Harikasından biridir.
 10. Köprünün toplam uzunluğu 8981 fit. Suyun 746 feet üzerindedir.
 11. Yol iki kabloyla asılıyor. Bu kablolar, iki ana kuleden geçen 27.572 tel telden yapılmıştır. Daha sonra her iki uçta betona sabitlenirler.
 12. Köprü kulelerinde her birinde 600.000 olmak üzere yaklaşık 1,2 milyon perçin bulunmaktadır.
 13. Köprü askısının uzunluğu 4,200 fit ve New York City’deki Verrazano Narrows Köprüsü 1964’te açılana kadar en uzun asma köprüydü.
 14. Köprüyü bugün inşa etmek yaklaşık 1,2 milyar dolara mal olacak.
 15. San Francisco Körfezi’ni geçmek için Golden Gate Köprüsü’nü 1,9 milyardan fazla araba ve aracın kullandığı tahmin ediliyor.
 16. Her iki tarafta altı şerit ve koridor var.
 17. Dünyadaki en yaygın ikinci intihar sitesi olduğu konusunda talihsiz bir iddiaya sahip.
 18. Golden Gate Köprüsü, 26 Şubat 1976’da Rolling Stone dergisinin kapağında yer aldı. Dönemin beş ünlü rock yıldızının arka planında yer aldı.


Leave A Reply