Sandal Ağacı Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Sandal ağacı ve sandalgiller ile ilgili temel kısa bilgiler

Sandal Ağacı ÇiçeğiSandal, (Latince Santalum). İkiçenekliler sınıfının, Sandalgiller familyasından bir ağaç. Pek çok türü vardır. Hindistan’ın dağlık alanlarında yetişen beyaz sandalın çiçekleri sarıya kaçan bir kırmızılıktadır. Çok değişik amaçlarla kullanılan odunu sarı renkli ve kokuludur. Odunun eldelerinden uçucu bir yağ olan Ole-ur santalden sandal esansı denilen bir koku yapılır. Ayrıca biblo yapımında da yararlanılır. Ezacılıkta da idrar yolları iltihaplarında ilaç olarak değeri vardır.

Tüm türlerinin kullanım alanları geniştir. Hepsinden de balsamlı esanslar elde edilir. Bu yağlı ve reçineli esanslar kozmetik endüstrisinde sabun yapımında kullanılır. Odunları çok sert ve dayanıklı, sarı renklidir. Değerli eşyalar, küçük mobilyalar yapıları bu odunlar, ayrıca tapmaklarda yakılan kutsal ateşte de kullanılır. İdrar yolları temizleyicisi olarak yararlanılır, böbrekler aracılığıyla vücuttan dışarı atılır.

Sandalgiller, (Lat. Santalaceae). İkiçenekliler sınıfının Santalales takımından otsu ve odunsu bitkileri kapsayan bir familya. Liman ve sıcak bölgelerde yetişirler. Yaprakları basit, karşılıklı, tam kemarlıdır. Çiçekler erdişi ya da bir eşeyli olup (eşeylik organlarından biri körelmiştir) yaprakların koltuğunda bulunurlar. Çanak dört parçalıdır. Az da olsa üç ya da beş parçalı türlerine rastlanır. Yumurtalık alt durumlu, meyvelerse aken ya da drupadır. Familyanın 25 cinsi, 200 kadar türü vardır.

Advertisement

Leave A Reply