Sankt Gallen Nerededir? Tarihi ve Ulaşımı Hakkında Bilgiler

0

İsviçre’de bulunan Sankt Gallen hakkında bilgiler. Sankt Gallen şehrinin genel özellikleri, tarihi ve şehre ulaşım hakkında bilgiler.

Sankt Gallen, İsviçre’nin kuzeydoğusunda kent, aynı adı taşıyan kantonun merkezi. Steinach Irmağı vadisinde Zürich’in 63 km doğusunda yer alır. Deniz düzeyinden 671 m yükseltide kurulu olan kent, demiryolu kavşak noktası, Doğu İsviçre dokuma ve madeni eşya endüstrilerinin merkezidir. Besin, öteki başlıca endüstri etkinliğidir. Kentte, her yıl bir tarım ve süt ürünleri fuarı kurulur.

Advertisement

Tarihi

Şehrin kökenleri, bir misyoner olan İrlandalı keşiş Gallus’tan kaynaklanmaktadır. 747 yılında, Benediktin keşişi Saint Otmaro, küçük topluluğu bir manastır topluluğuna dönüştürmüş, Benediktin yönetimi altında yeniden bir araya gelmiş ve azizin adını taşıyan bir manastır dikmiştir. Konstanz Piskoposluğunun düşmanlığına rağmen, manastır Avrupa’da önemli bir kültür ve güç merkezi haline geldi ve muhteşem bir kütüphaneye (hala ziyaret edilebilir) sahip oldu. 920’de okulun 300 öğrencisi vardı ve arazisi 48.000 hektarı kaplıyordu.

1026’da Abbot Ulrich II, İmparatorluğun prensi unvanını aldı ve 1808’e kadar süren bir prenslik oluşturdu. Manastırın etrafında, zamanla büyüyen ve manastırın siyasi ve dini gücüne karşı bir denge oluşturan şehir kuruldu. 1803’te San Galo kantonu kuruldu ve prensliği ortadan kaldırdı.

Sankt Gallen

Ulaşım

Şehir, VBSG (Verkehrsbetriebe St. Gallen) tarafından işletilen yoğun bir kentsel ulaşım sistemine sahiptir. Ayrıca, şehri Appenzell bölgesine bağlayan geniş bir posta otobüsü ağı (Postauto) bulunmaktadır. Şehir ayrıca bölgesel bir tren sistemine (S-Bahn) sahiptir.

Advertisement

St. Gallen tren istasyonu, İsviçre Federal Demiryolları ağına mükemmel bir bağlantıya sahiptir. Şehri Zürih’e bağlayan InterCity trenleri her yarım saatte bir hareket etmektedir. Şehir ayrıca St. Gallen’i Luzern’e bağlayan Südostbahn (SOB), onu Appenzell, Gais ve Trogen’e bağlayan Appenzell (Appenzeller Bahnen) demiryolları gibi bazı özel demiryolu şirketlerine de ev sahipliği yapmaktadır.

St. Gallen’in kendi havaalanı olan St. Gallen-Altenrhein Havaalanı vardır. Konstanz Gölü yakınında bulunur ve Viyana’dan ve diğer birkaç noktadan uçuşlar alır. Şehir, kendisini Sankt Margrethen, Zürih, Bern ve Cenevre’ye bağlayan A1 otoyoluna bağlıdır.


Leave A Reply