Şanlıurfa’nın Kurtuluşu İle İlgili Yazı

0

11 Nisan Şanlıurfa’nın Kurtuluşunu, önemini anlatan yazı örneği. Şanlıurfa’nın Kurtuluşu ile ilgili yazı.

Urfa

Şanlıurfa’nın Kurtuluşu İle İlgili Yazı

11 NİSAN ŞANLIURFA’NIN KURTULUŞU

Urfa 24 mart 1919 da İngilizler tarafından işgal edilmiş. Ancak sonradan; İngilizlerle Fransızlar kendi aralarında yaptıkları anlaşma gereği, Urfa bölgesi fransızlara bırakılıyordu. Böylece İngilizlerden sonra 30 ekim 1919 tarihinde Fransızlar Urfa’yı işgal ettiler.

İngilizlerden sonra Urfa’ya giren Fransızlar bu bölgede yaşayan Ermenilerle işbirliği yapıp birlikte hareket ederek Urfa halkına büyük oranda baskı ve hakaretlerde bulundular. Meydana gelen Bu uygulamalar Urfa halkının başkaldırısına ve isyana karşı yol açtı. (Ocak 1920). Urfalılar, Milli Kuvvetlerle işbirliği yaparak şehrin bağımsızlığı ve işgalin sonlanması için Fransızlara karşı savaş açtılar. 9 Ocak 1919’da Milli Kuvvetler Urfa vilayetinin yarısını Fransızlardan aldılar. Kuşatma altında tutulan Fransızlar yiyecek ve cephane sıkıntısına girince 10 Nisan 1920’de şehri boşaltmaya mecbur kaldılar.

Ali Saip Bey komutanlığında Urfa kaza ve köylerinin ileri gelenlerinden ve o günkü devlet gücü temsilcilerinin oluşturduğu “Onikiler” tarafından kahramanca verilen mücadale sonucunda, Aziz Urfa toprakları düşmanın kirli çizmelerinden arındırılmış, düşman bayrağı yerine şanlı Türk bayrağı 11 NİSAN 1920 de tekrar göndere çekilmiştir. Kurtuluş savaşımızın içinde ayrı bir sayfa olan Urfa’mızın bu asil direnişi yerel mücadalenin, emsalsiz ve şerefli misalidir. “URFA’NIN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞ YIL DÖNÜMÜ” HEPİMİZE KUTLU OLSUN.

Kurtuluş Savaşı’ndaki bu başarısından dolayı Türkiye Büyük Ulus Meclisi, 1984 senesinde Urfa’ya Şanlı unvanını verdi

Canını dişine takıp, kahramanca vatan uğruna can veren aziz şehitlerimize, değerli büyüklerimize, emeği geçen tüm kahramanlarımıza Allah‘tan gani gani rahmet olsun. Ruhları şadolsun. Nur içinde yatsınlar


Leave A Reply