Sansar Nasıl Bir Hayvandır? Sansarın Genel Özellikleri Nelerdir?

2
Advertisement

Sansar nasıl bir hayvandır? Sansar hayvanının özellikleri, ne yer, nerede yaşar, sansarlar hakkında bilgi.

sansar

Kaynak: pixabay.com

Sansar;(Lat. Martes) Elçiler takımının Sansargiller familyasında yer alan kediden biraz büyük boylu, etçil hayvanların ortak adıdır. Kuzey Amerika, Orta Avrupa ve Kuzeydoğu Asya’ya kadar uzanan geniş bir alanda yaşar. Bu bölgelerdeki ormanlarda bulunan ağaç kovuklarında yuva yaparlar. Karanlık bastıktan sonra geceleri avlanırlar. Genellikle kuş, her türlü yumurta ve küçük boylu memelilerle beslenirler. Yerleşme alanlarına inerek kümes hayvanlarına büyük zarar verirler. Yırtıcı ve saldırgan bir memelidir.

Vücudunun üst kesimi külrengi, göğsü beyazdır. Kuyrukları tüylü ve uzundur. Bacakları siyaha yakın, arka kesimi beyazdır. Uzunluğu 60-70 cm kadardır. Başı üçgen biçiminde, kulakları yuvarlak, pençeleri küçüktür. Posta değerlidir. Dişisi ortalama 55 günlük bir gebelik süresinden sonra bir batında 6-7 yavru doğurur. Bazı küçük elçi memeliler de sansar cinsine girerlerse de ayrı adlar taşırlar. Bunlar arasında samur, Amerika samuru ya da balıkçı sansarı sayılabilir.

Sansargiller, (Lat.Mustelidae).

Omurgalı hayvanlardan Memeliler sınıfının Elçiler takımının Köpeğimsiler üst familyasına giren bir familyasıdır. Çok geniş ve yaygın bir grubu oluşturan bu familyaya giren hayvanlar, uzun yapılı, küçük boylu, kısa bacaklıdırlar. Vücutlarında taşıdıkları koku bezleri sayesinde kendilerini korurlar ve yaydıkları kokuyla yollarını bulurlar. Yırtıcı olan bu küçük hayvanların postları değerlidir ve yaygın olarak avlanırlar. Küçük memeliler, kuşlar ve her türlü yumurta başlıca besin kaynaklarıdır. 5 alt familyası, 24 cinsi ve 65 türü vardır. İyi bilinen türleri: Ağaç sansarı, Amerikan vizonu, bataklık samuru, deniz samuru, çizgili zorilla, kakum, kaya sansarı, kokarca, porsuk, samur, Sibirya vizonu, su samuru.

sansar

Advertisement

Kaynak – 2

Kediden az büyük bir hayvandır. Etobur memelilerdendir. Geceleri avlanmaya çıkıp çoklukla kümes hayvanlarına saldırır. Orta Avrupa’dan Kuzeydoğu Asya’ya kadar olan yerlerde yaşar, bu arada yurdumuzda da bulunur.

Sansarın tüylü, uzun bir kuyruğu vardır, boyu başından kuyruğunun ucuna kadar 60-70 santim kadar gelir. Vücudu kül rengi, göğsü beyazdır. Bağlık, bahçelik bölgelerde insanlara yakın yerlerde yaşar. Kümeslere girerek tavuk ve benzeri hayvanların hemen hepsini, kandan sarhoş olup kendinden geçinceye kadar boğar. Dişisi her seferinde 6-7 yavru dünyaya getirir.


2 yorum

Leave A Reply